Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

BASF się rozrasta

03.08.2018

Drukuj

BASF się rozrasta

Artykuł dostępny

O sprawie informowaliśmy już Czytelników dwukrotnie – „Najpierw kupno, teraz sprzedaż”, „Bayer pozbywa się kolejnego biznesu”. Tym razem dziennikarze z branży zostali o tym oficjalnie poinformowani podczas wczorajszej, międzynarodowej konferencji prasowej.

r e k l a m aPrzypomnijmy, że chodzi o wyrażenie zgody Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości na kupno Monsanto przez firmę Bayer. Aby ta druga nie stała się monopolistą musiała się pozbyć kilku swoich biznesów, które zakupiła firma BASF. Informowali o tym Markus Heldt odpowiedzialny za dział Agricultural Solutions oraz Vincent Gros szefujący działowi Global Integration. Przypomnieli, że transakcja dotyczyła:
 • nasion rzepaku i canoli, soi oraz bawełny,
 • globalnego biznesu nasion warzyw (marka Nunhems),
 • programu LibertyLink,
 • zapraw nasiennych,
 • programu hodowlanego pszenicy hybrydowej
 • oraz cyfrowych rozwiązań dedykowanych rolnictwu – m.in. aplikacja Xarvio.

Transakcja w liczbach

Szefostwo BASF podało, że transakcja opiewa na kwotę 7,6 mld euro. Za nią BASF wzbogaca się o:
 • ponad 200 placówek, w których prowadzona jest hodowla materiału siewnego,
 • ponad 4,5 tys. pracowników w ponad 50 krajach, wśród których 40% stanowi kadra zajmująca się badaniami i rozwojem (do tej pory BASF zatrudniał globalnie 8 tys. osób, teraz będzie to ponad 12 tys.),
 • 5 zakładów chemicznych,
 • nowe rynki zbytu w 60 krajach,
 • 17 nowych lokalizacji zajmujących się badaniem i rozwojem nowych technologii.

Wszystko to ma pozwolić firmie na dodatkowy przychód powyżej 2 mld $.

Jeśli podzielimy przejmowane biznesy regionalnie to najwięcej z nich umiejscowionych jest w Stanach Zjednoczonych. Niektóre znajdują się też w Ameryce Południowej, Europie i Azji. W 2017 r. BASF wydał na badania i rozwój nowych rozwiązań w rolnictwie 1,9 mld euro. Ta kwota po zakupie nowych biznesów ma się jeszcze zwiększyć o kolejne 900 mln euro.

Polecany artykuł

Bayer pozbywa się kolejnego biznesuCałkowita integracja strukturalna przejmowanych biznesów ma nastapić od stycznia 2019 r. A na zdjęciu powyżej widać pracowników BASF z centrali firmy z Limburgerhof w Niemczech witających nowych kolegów.

jd, fot. BASF

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii