Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

BASF się rozrasta

Obrazek

To już oficjalne: firma BASF ogłosiła zakup od innego giganta chemicznego część jego biznesów.

Jacek Daleszyński3 sierpnia 2018, 15:06
O sprawie informowaliśmy już Czytelników dwukrotnie – „Najpierw kupno, teraz sprzedaż”, „Bayer pozbywa się kolejnego biznesu”. Tym razem dziennikarze z branży zostali o tym oficjalnie poinformowani podczas wczorajszej, międzynarodowej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że chodzi o wyrażenie zgody Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości na kupno Monsanto przez firmę Bayer. Aby ta druga nie stała się monopolistą musiała się pozbyć kilku swoich biznesów, które zakupiła firma BASF. Informowali o tym Markus Heldt odpowiedzialny za dział Agricultural Solutions oraz Vincent Gros szefujący działowi Global Integration. Przypomnieli, że transakcja dotyczyła:
 • nasion rzepaku i canoli, soi oraz bawełny,
 • globalnego biznesu nasion warzyw (marka Nunhems),
 • programu LibertyLink,
 • zapraw nasiennych,
 • programu hodowlanego pszenicy hybrydowej
 • oraz cyfrowych rozwiązań dedykowanych rolnictwu – m.in. aplikacja Xarvio.

Transakcja w liczbach

Szefostwo BASF podało, że transakcja opiewa na kwotę 7,6 mld euro. Za nią BASF wzbogaca się o:
 • ponad 200 placówek, w których prowadzona jest hodowla materiału siewnego,
 • ponad 4,5 tys. pracowników w ponad 50 krajach, wśród których 40% stanowi kadra zajmująca się badaniami i rozwojem (do tej pory BASF zatrudniał globalnie 8 tys. osób, teraz będzie to ponad 12 tys.),
 • 5 zakładów chemicznych,
 • nowe rynki zbytu w 60 krajach,
 • 17 nowych lokalizacji zajmujących się badaniem i rozwojem nowych technologii.

Wszystko to ma pozwolić firmie na dodatkowy przychód powyżej 2 mld $.

Jeśli podzielimy przejmowane biznesy regionalnie to najwięcej z nich umiejscowionych jest w Stanach Zjednoczonych. Niektóre znajdują się też w Ameryce Południowej, Europie i Azji. W 2017 r. BASF wydał na badania i rozwój nowych rozwiązań w rolnictwie 1,9 mld euro. Ta kwota po zakupie nowych biznesów ma się jeszcze zwiększyć o kolejne 900 mln euro.

Całkowita integracja strukturalna przejmowanych biznesów ma nastapić od stycznia 2019 r. A na zdjęciu powyżej widać pracowników BASF z centrali firmy z Limburgerhof w Niemczech witających nowych kolegów.

jd, fot. BASF


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)