Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Bayer: Koniec neonikotynoidów w uprawie szkodliwy dla rolnictwa

Obrazek

Firma Bayer negatywnie ocenia decyzję Unii Europejskiej o zakazie stosowania neonikotynoidów w uprawie. Jak zaznacza, w walce z wieloma szkodnikami nie ma alternatyw dla tego typu środków.

Aneta Lewandowska15 maja 2018, 09:05
Zakaz stosowania neonikotynoidów takich jak imidachlopryd, chlotianidyna i tiametoksam według Bayer będzie miał negatywny wpływ na europejskie rolnictwo. Jak informuje producent, bez tych substancji trudno będzie zwalczyć szkodniki w uprawach, bo nie ma dla nich alternatywy.

Jak argumentuje Bayer, jeśli neonikotynoidy są stosowane zgodnie z zaleceniami, nie są szkodliwe dla pszczół. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w swoich restrykcyjnych badaniach raportuje o niskiej szkodliwości zarówno dla dzikich, jak i miodnych pszczół.

Producent śor podkreśla, że rolnicy mogą ponieść z tytułu zakazu większe koszty, między innymi dlatego, że nie ma alternatywny przeciwko niektórym szkodnikom. Stosowanie starszych, mniej skutecznych środków może wyrobić odporność u owadów.

Wprowadzony zakaz jest spowodowany wątpliwościami co do bezpieczeństwa neonikotynoidów wobec pszczół. Jak podaje Bayer, zwiększenie powierzchni żerowisk i zwalczanie roztoczy Varroa jest skuteczniejsze w ich ochronie niż obecny zakaz.

Producent zapewnia, że współpracuje z partnerami z całego świata nad poprawą warunków bytowania i żywienia zapylaczy, lepszym naukowym zrozumieniem czynników wpływających na stan ich zdrowia, odpowiedzialnym zarządzaniem produktami oraz poprawą komunikacji między rolnikami a pszczelarzami.

Zakaz stosowania neonikotynoidów w uprawie to efekt decyzji UE z 27 kwietnia tego roku.

al na podst. Bayer


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)