Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Bayer z paletą nowości

W nowym sezonie firma Bayer ma paletę nowości dla rolników, m.in. w zbożach nowy fungicyd oraz herbicyd, nie zabraknie też nowości odmianowych w kukurydzy. Ciekawostką jest także platforma cyfrowa mająca wspierać rolników w prowadzeniu łanu.

dr Maria Walerowska15 stycznia 2020, 15:48

Zadaliśmy pytanie mieszkańcom największych miast polskich: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem: Rolnicy dbają o środowisko i dobrostan zwierząt podczas produkcji rolnej? Mieszkańcy 6 miast m.in.: Warszawa, Kraków, Łódź czy Poznania odpowiedział, że tak – 36% ankietowanych. Zrównoważony rozwój jest najważniejszym punktem rozwoju w przyszłości firmy Bayer. Chcemy oferować polskim rolnikom, ś.o.r. nasiona i rozwiązania cyfrowa. Wszystko to składa się na równoważony rozwój. Największym wyzwaniem jest dla nas wspomaganie rolników w walce ze skutkami suszy, ale także myślimy o walce z problemem odporności – podkreślał Adam Kopyść z firmy Bayer. Cały czas także rozwijamy program „Jest rolnik, jest żywność”.


Nowości w zbożach

– Pierwsza nowość to Sekator Plus – specjalista w zwalczaniu chwastów 2-liściennych, a szczególnie na chabra bławatka i przytulię czepną. Cechuje go bardzo dobre działanie na jasnoty, przetaczniki i rdesty. Sprawdza się do 2 kolanka zbóż. Jest w wygodnej formulacji ODesi – podkreślał Dariusz Szymański. W połączeniu z Atlantisem Star świetnie sprawdza się w zwalczaniu także chwastów 1-liściennych. Sekator Plus (0,6 l/ha) + Atlantis Star (0,15–0,25 kg/ha). W przypadku zwalczania uodpornionej miotły zbożowej zalecamy jego mieszaninę z Pumą Uniwersal (Sekator Plus 0,5–0,6 l/ha + Puma Uniwersal 1 l/ha).

Kolejną nowością jest fungicyd Ascra Xpro zawiera protiokonazol (130 g/ha), oraz 2 substancje z grupy karboksyamidów – biksafen (65 g) oraz fluopyram (65 g). Fluopyram bardzo szybko wnika do rośliny. B. dobrze zwalcza septoriozy, DTR, rdze w pszenicy, a w jęczmieniu – plamistość siatkową, rynchosporiozę i ramularię. Wysoka zawartość protiokonazolu zapewnia szerokie spektrum zwalczania i elastyczność. Dodatkowo dwie różne substancje z grupy SDHI zapewniają jeszcze szersze spektrum zwalczanych chorób, ale także efekt fizjologiczny – zieleńsze liście, silniejszy system korzeniowy, a finalnie mocniejsze rośliny. Ascra Xpro jest w formulacji Leafshield, przez co dłużej pozostaje na liściu, odpont jest na zmywanie. W pierwszym zabiegu rekomendujemy Delaro (1 l/ha) – BBCH 31/32, a w drugim zabiegu Ascra Xpro w dawce 1 l/ha (BBCH 49/55) – mówił Dariusz Szymański z firmy Bayer.


Nowości w odmianach kukurydzy

– Jedną z najnowszych odmian jest DKC 2972 – nowość wczesny mieszaniec na kiszonkę i ziarno, następca DKC 2931, polecany do uprawy w całej Polsce. Drugą z kolei jest DKC 3595 –o FAO 240 (średnio wczesna), sprawdza się nawet na słabszych stanowiskach. Ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, odporna na choroby, nie wylega – wysoka tolerancja na wyleganie łodygowe i korzeniowe. Jest tolerancyjna na okresowe niedobory wody, a także na wysokie temperatury. Cechuje ją silny efekt dry down – co oznacza, że w końcowej fazie dojrzewania dobrze oddaje wodę. W zeszłym roku testowaliśmy ją w całym kraju, średnio plonowała na poziomie powyżej 10 t/ha suchego ziarna – mówiła Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer.


Climate FieldView – platforma cyfrowa

Dla rolników dostępne będą dwie wersje tej platformy: Dwie wersje – FieldView Prime (służącej głównie do monitoringu upraw w trakcie wegetacji) oraz bardziej zaawansowana FieldView Plus – współpracującej z urządzeniem, rejestrującym w czasie rzeczywistym podstawowe dane związane z wykonywanymi zabiegami agrotechnicznymi na danym polu. Climate FieldView umożliwia rejestrowanie, gromadzenie i analizę bieżących oraz historycznych danych na temat stanu pól. Zdjęcia, obrazujące zdrowotność upraw, mapy zużycia wody przez rośliny czy funkcja rozpoznania strefowego, wspierają plantatorów w podejmowaniu decyzji agronomicznych, opartych na obiektywnej analizie danych – mówił Bronisław Kwiatkowski z firmy Bayer.

Aplikacja Climate FieldView oraz precyzyjny sprzęt rolniczy, współpracujący z sygnałem geolokalizacyjnym GPS, pozwalają z dużą dokładnością wykonywać zabiegi agrotechniczne. Siew nasion, wysiew nawozów, oprysk chemiczny czy nawadnianie upraw odbywa się na podstawie zdiagnozowanych i indywidualnych zaleceń (map aplikacyjnych) dla każdego pola lub jego fragmentu, co jest korzystne zarówno dla rolnika, jak i środowiska naturalnego.
Abonament dla wersji Prime to koszt 500 zł, a wersja rozszerzona – FieldView Plus to koszt 18 zł/ha – dodatkowo trzeba także zaopatrzyć się w urządzenie Drive (1200 zł/sztuka).


Fungicyd do ochrony upraw sadowniczych

Luna Care 71,6 WG to nowy fungicyd z rodziny Luna, przeznaczony do ochrony upraw sadowniczych: jabłoni i gruszy. W skład preparatu wchodzą: fluopyram 50 g/kg oraz fosetyl glinu 666 g/kg. Przeznaczony jest do zwalczania chorób grzybowych, takich jak parch, mączniak prawdziwy, Stemphylium, rak drzew owocowych. Jednocześnie ogranicza szkodliwość innych chorób - m.in. bakteryjnych (zaraza ogniowa, rak bakteryjny drzew owocowych). W uprawie jabłoni zalecana dawka stosowania to 2kg/ha (0,67 kg/metr wysokości korony drzewa), w gruszy 3 kg/ha (1 kg/metr wysokości korony drzewa). mwal1 z 6
Dariusz Szymański z firmy Bayer

Dariusz Szymański z firmy Bayer

2 z 6
Iwona Krych-Stec z firmy Bayer

Iwona Krych-Stec z firmy Bayer

3 z 6
Dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer

Dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer

4 z 6
Adam Kopyść z firmy Bayer

Adam Kopyść z firmy Bayer

5 z 6
Bronisław Kwiatkowski z firmy Bayer

Bronisław Kwiatkowski z firmy Bayer

6 z 6
Katarzyna Gallewicz przedstawiła nowości odmianowe w kukurydzy

Katarzyna Gallewicz przedstawiła nowości odmianowe w kukurydzy

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)