Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Będą nowe zasady zatrudniania pracowników przy zbiorach

12.03.2018

Drukuj

Będą nowe zasady zatrudniania pracowników przy zbiorach

Artykuł dostępny

Rząd proponuje wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej, zawieranej przez rolnika (prowadzącego gospodarstwo rolne) z osobą pomagającą przy zbiorach (pomocnikiem rolnika). Takie rozwiązanie adresowane jest głównie do rolników, którzy muszą korzystać z pomocy przy zbiorach owoców i warzyw. „Dotyczy to zwłaszcza takich gatunków owoców i warzyw, które dojrzewają jednocześnie w krótkim czasie i muszą być zbierane ręcznie ze względu na dużą podatność na zniszczenie i zepsucie. W sytuacjach wymagających wsparcia przy zbiorach nagminnie stosowane są umowy o dzieło, które nie są oskładkowane, czyli nie zabezpieczają osób przy nich pracujących, i nie przystają do charakteru prowadzonej pracy. Dlatego zaproponowano, aby podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach był nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej” – napisano w uzasadnieniu ustawy. 

Umowa i kwestia wynagrodzenia

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana do czynności bezpośrednio związanych ze zbiorem owoców i warzyw, ich sortowaniem oraz przygotowaniem do sprzedaży. Będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 120 dni w ciągu roku kalendarzowego. Do pracy wykonywanej na podstawie tej umowy nie będą miały zastosowania przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, czyli dotyczące minimalnej stawki godzinowej. Rolnik, w którego gospodarstwie pomocnik będzie wykonywał czynności określone w umowie o pomocy przy zbiorach, będzie musiał opłacać za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Pomocnikiem rolnika będzie mógł być obcokrajowiec przebywająca w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę.

r e k l a m aProjekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane, dlatego rolnik będzie musiał przygotować informacje o przychodach osiągniętych z tytułu zawartej umowy do wykorzystania w formularzu PIT-8C i przesłać je do urzędu skarbowego do końca lutego następnego roku podatkowego.

W rządowym projekcie doprecyzowano też definicję wypadku przy pracy pomocnika rolnika. Będzie on miał prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji,  gdyby doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem przez niego czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.

Sadownicy są na TAK

- Pozytywnie oceniamy inicjatywę rządu. Po pierwsze dlatego, że ustawa daje możliwość zawierania krótkoterminowych umów „poza” kodeksem pracy. Daje to możliwość elastycznego zatrudniania i zwalniania pracowników. Po drugie, pracodawcy będą płacić składki nie w ZUS-ie, ale w KRUS-ie. Ich miesięczny koszt będzie poniżej 200 zł – mówi Mirosław Maliszewski poseł PSL oraz prezes Związku Sadowników RP.    wk

Polecany artykuł

Seminaria uprawowe top agrar Polska – zapisz się juz teraz!

Polecane dla Ciebie:

article icon

Skup bydła – lokalne wzrosty i spadki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii