Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Będzie żyto o krótkiej słomie

Obrazek

Problemy ze zwiększeniem efektywności uprawy żyta wynikają w dużej mierze z podatności gatunku na wyleganie, zwłaszcza przy wyższym nawożeniu azotowym. Jest jednak światełko w tunelu, ponieważ trwają prace hodowlane nad żytem wytwarzającym krótką słomę.

dr Maria WalerowskaTomasz Czubiński22 kwietnia 2017, 06:00

Podniesienie plonowania tej rośliny byłoby możliwe, gdyby stosunek plonu ziarna do pozostałej części rośliny był korzystniejszy na rzecz ziarna. Trudno jest to uzyskać, ponieważ roślina ta tworzy długie źdźbła. 

Naukowcy z niemieckiego Instytutu Juliusa Kühna w ramach projektu badawczego sprawdzają potencjał naturalnie występującego genu Ddw1 odpowiedzialnego za wytworzenie krótkiej słomy u żyta. Gen ten jest odpowiedzialny jest za poziom fitohormonów – giberelin i dziedziczony  jest jako dominujący.

W latach 2015 i 2016 naukowcy badali  w warunkach polowych mieszańce półkarłowe żyta. Doświadczenia prowadzono w 11 różnych miejscach w Niemczech oraz w Polsce. Wyprowadzone linie były o 36 cm krótsze od roślin kontrolnych. Krótsze źdźbła to bardziej stabilne rośliny o elastycznych łodygach, które można produkować bez regulatorów wzrostu. Plonowanie nowych półkarłowych roślin było większe o 16% od tradycyjnych. 

 

 

Kolejnym etapem badań jest opracowanie metod diagnostycznych występowania genu Ddw1 w materiale hodowlanym, co pozwoli na szybszą selekcję rodów i przyspieszy hodowlę odmian żyta odpornych na wyleganie. Partnerami projektu są firmy hodowlano-nasienne HYBRO Saatzucht z Niemiec i Nordic Seed z Danii.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)