Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Biostymulatory w uprawie roślin

Obrazek
Od dziś 25 lutego 2015 r. na SGGW w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja na temat biostymulatorów.
Tomasz Czubiński25 lutego 2015, 15:32
Biostymulatory jest to bardzo szeroka grupa produktów, którym zadaniem jest m.in. pozytywny wpływ na odporność roślin, choć nie tylko.

- Bardzo szeroka grupa produktów, jaką stanowią biostymulatory powoduje, że bardzo trudno jest stworzyć jednolitą definicję tych środków - powiedział Patrick du Jardin z University of Liege. Z drugiej strony w prawodawstwie polskim i europejskim istnieje definicja stymulatorów, jako środków ochrony roślin. - O tym czy środek jest rejestrowany jako stymulator w ramach ustawy środków ochrony roślin czy w inny sposób, np. jako nawóz decyduje nie skład, ale przeznaczenie producenta - powiedziała prof. Ewa Matyjaszczyk z IOR w Poznaniu. Natomiast Benoit Genot z Arysta LifeSciences z USA przedstawił dynamikę rynku biostymulatorów. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na żywność i duży udział na świecie gleb zdegradowanych rynek środków do produkcji rolnej będzie rósł. Do tego dołoży się rynek biostymulatorów. W 2012 rynek biostymulatorów oceniano na 1 mld $ a w 2018 r przewiduje się ma to być 3 mld $ (pesymistycznie jest to wzrost 10%/rok a w wersji optymistycznej 20%/rok - realistycznie: - 14-16%/rok). Jednakże ciężko jest ocenić bezpośrednio rynek biostymulatorów, gdyż ich zdefiniowanie jest niejednolite. Przykładowo w Ameryce Południowej biostymulatory, które u nas są wprowadzane jako nawozy, nie są wliczane do światowego bilansu tych produktów. Wniosek stąd płynie taki, ze rynek ten jest jeszcze większy niż powszechnie się go wycenia. Na świecie jest około 80 firm, często małych i średnich, produkujących biostymulatory. Wśród nich jest kilka większych przedsiębiorstw. Rosnący rynek spowodował, że na rynku biostymulatorów po początkowym okresie rozdrobnienia i „działania w ciemno” następuje konsolidacja oraz inwestowanie w badania i rozwój produktów, aby dać rolnikom nie tylko etykietę marketingową, ale także przedstawić szczegółowe informacje o zasadach działania. Sponsorem strategicznym konferencji jest firma Arysta LifeScience.
tcz1 z 6
Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

2 z 6
Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

3 z 6
Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

4 z 6
Patrick du Jardin z University of Liege

Patrick du Jardin z University of Liege

5 z 6
prof. Ewa Matyjaszczyk z IOR w Poznaniu

prof. Ewa Matyjaszczyk z IOR w Poznaniu

6 z 6
Benoit Genot - Arysta LifeSciences z USA

Benoit Genot - Arysta LifeSciences z USA

Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)