Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Bukszpan w niebezpieczeństwie

Obrazek

Dwa lata temu wiele okazałych bukszpanów zostało doszczętnie zjedzonych przez gąsienice ćmy bukszpanowej. W tym sezonie sytuacja może się powtórzyć. Czym chronić te zimozielone krzewy?

Janusz Biernacki5 kwietnia 2023, 10:18
W tym roku hobbyści ogrodowi nie powinny dać się zaskoczyć inwazją ćmy bukszpanowej, jak to zdarzyło się wiosną 2021 r. kiedy wieloletnie egzemplarze uformowanych krzewów bukszpanu, a precyzyjniej liście, zostały niemal całkowicie zjedzone przez gąsienice tego nocnego motyla. Niestety, na skutek dużych uszkodzeń większość krzewów uschła, czemu sprzyjał efekt zimozielonych liści utrzymujących się cały sezon. Gdyby następowała ich sezonowa wymiana, tzn. odradzałyby się w pełni po zimie, regeneracja miałaby większe szanse powodzenia, a tak wielu pasjonatów zieleni ogrodowej musiało pożegnać się ze swoimi okazami.
Zwalczanie szkodników
Na pojedynczych, mniejszych egzemplarzach bukszpanu można pozwolić sobie na mechaniczne stracenie i unieszkodliwienie gąsienic ćmy bukszpanowej. Na większych okazach, gdzie dostęp do szkodników ukrytych w bujnie ulistnionych krzewach jest utrudniony lub na uprawie z większą liczbą zimozielonych nasadzeń, można zastosować ochronę chemiczną.
Obecnie rejestr MRiRW zawiera 13 preparatów, których s.cz. są:
  • acetamipryd (Acetamip 20 SP, Makari 20 SP, Mospolan 20 SP)
  • benzoesan emamektyny (Affirm 095 SG, Proclaim)
  • spinosad (Spin Tor 240 S.C.)
  • bakterie Bacillus thuringensis (BioBit, Delfin WG, DiPel DF, Florbac, Lepinox Plus, XenTari WG, Xtreem).
Wszystkie wymienione środki mają zastosowanie małoobszarowe.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)