Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Burze z gradem na południu i w centrum Polski

Obrazek

Wielu rolników czeka na deszcz, ale nie koniecznie burze z gradem, które za kilka godzin mogą pojawić się nad południowa i centralną Polską.

Janusz Biernacki5 maja 2022, 14:37
Ponad połowa północnej części Polski czeka z utęsknieniem na większe opady deszczu, tj. co najmniej 10 mm (10 l wody/m2). Nie wspominając suchego marca, kwiecień także nie wyróżnił się większymi opadami, poza dość intensywnymi lokalnie we wschodniej części kraju.
Rzepaki nie osiągnęły swojej optymalnej wysokości, brakuje im ok. 20 cm, co ograniczy także rozwój bocznych pędów, z których standardowo uzyskuje się ok. 60% plonu. Zboża nabierają natomiast barw intensywnie zielonych, co pozwala wnioskować, że podany azot zadziałał. Jednak braki deszczu mogą ten obraz zniwelować, gdyż wzmożone zapotrzebowanie wody w okresie intensywnego rozwoju masy wegetatywnej zredukuje pędy boczne, które bez deszczu w najbliższych dniach będą zasychały.
Zmiana aury
Synoptycy IMGW przewidują jednak w najbliższych godzinach gwałtowna zmianę pogody, lecz tylko na 1/3 obszaru Polski, na południu i w centrum (patrz mapa; źródło: IMGW). Przewiduje się tam burze z opadami deszczy od godz. popołudniowych do wieczornych. W tym czasie może spaść od 20 do 30 mm wody, lokalnie nawet do 40 mm. Burzy będzie także towarzyszył silny wiatr, wiejący z prędkością od 72 do ponad 90 km/godz. (20–25 m/s).
Na całym tym obszarze prognozowane jest także zagrożenie opadu gradu. Może on spowodować znaczne straty w uprawach, np. zniszczyć kwiaty rzepaku, drzew i krzewów owocowych, zmacerować liście zbóż, plantacji truskawek, a zwłaszcza delikatne siewki buraka cukrowego. Względnie bezpieczne są natomiast wschody kukurydzy, których szpilkujące rośliny są dość odporne na tę formę opadu.
Opady samego deszczu są szczególnie potrzebne centralnym i północno zachodnim woj. kraju, natomiast zjawisko gradowe oby pozostało w sferze przewidywań.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)