Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium

Ceny zbóż coraz wyższe

Obrazek

Z początkiem tygodnia podwyżki stawek dotyczą nie tylko pszenicy konsumpcyjnej, ale również pozostałych zbóż. W woj. zachodniopomorskim jeden ze skupów płacił za pszenżyto aż o 110 zł/t więcej niż w ubiegły piątek.

Jacek Daleszyński31 lipca 2018, 05:42
W przypadku pszenicy konsumpcyjnej podwyżki cen wynoszą dzisiaj od 20 zł/t do 60 zł/t w województwie wielkopolskim oraz dolnośląskim, a 100 zł/t w zachodniopomorskim. Jeżeli chodzi o pszenicę paszową największy wzrost odnotowaliśmy w Wielkopolsce. W jednym z tamtejszych skupów stawka była aż o 85 zł/t wyższa niż na koniec zeszłego tygodnia. Również sytuacja żyta znacznie się poprawiła. Podwyżki cen wahają się w granicach 20–60 zł/t. Jednak w dalszym ciągu pojawiają się skupy, które nie mają określonych cenników, ze względu na słabą jakość ziarna. Wówczas ceny ustalane są indywidualnie biorąc pod uwagę ilość porostów oraz zanieczyszczeń.

Pszenica konsumpcyjna nawet za „osiemset”

Pojawiają się pierwsze skupy, które płacą na pszenicę konsumpcyjną nawet 800 zł/t. Jeden ze skupów w województwie kujawsko-pomorskim oferuje nawet 810 zł/t tego ziarna. Większość jednak w dalszym ciągu płaci 700 zł/t i więcej. Najniższą stawkę zanotowaliśmy w woj. śląskim i podlaskim. Wynosi ona 660 zł/t.

Średnie ceny skupu zbóż w sprawdzanych przez nas skupach:
  • pszenica konsumpcyjna – 727 zł/t,
  • pszenica paszowa – 676 zł/t,
  • żyto – 560 zł/t,
  • pszenżyto – 613 zł/t,
  • jęczmień – 628 zł/t
  • kukurydza sucha – 656 zł/t,
  • kukurydza mokra – 423 zł/t.

Zbiory zbóż na ukończeniu

Tydzień upalnej pogody sprawił, że z pól w rejonach, gdzie nie padało zniknęły niemal wszystkie zboża. Na Lubelszczyźnie są jednak miejsca, gdzie ostatnie intensywne deszcze w ogóle uniemożliwiły jakiekolwiek prace. Tam na zakończenie żniw trzeba jeszcze poczekać. Niestety w tych regionach istnieje duże ryzyko pogorszenia parametrów zbieranego ziarna, przede wszystkim liczby opadania i zawartości białka. Parametry te przed deszczami pod koniec 1. dekady lipca były bardzo dobre. Zebrana już wtedy pszenica na północy czy zachodzie kraju w niektórych miejscach miała od 13,5 do 15%.

W skupach kolejki

Część skupujących przyznaje, że przyjmuje ograniczone ilości ziarna ze względu na pełne magazyny. Okazuje się, że chętnych do sprzedaży nie brakuje, do czego zresztą zachęcają ceny, które jak na okres żniw są wysokie. Czasem w kolejce do skupu trzeba stać cały dzień, a szybkość rozładunku wynosi nawet mniej niż jeden transport na godzinę. Ziarno wyjeżdża też do krajowych portów, które kupują teraz pszenicę, pszenżyto i żyto. W sierpniu przyjdzie czas na jęczmień.
Sprawdź TUTAJ aktualne ceny skupu zbóż.

dm, fot. Adamczewska

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy