Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Chlorotalonil zabroniony w Europie

Obrazek

Nikogo dziś nie dziwi, że z rejestru substancji czynnych środków ochrony roślin znikają kolejne pozycje. Tym razem „załapał” się chlorotalonil.

Jacek Daleszyński5 maja 2019, 09:46
Unijny Komitet Stały ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz zdecydował o zakazaniu stosowania fungicydu chlorotalonil – substancji o szerokim spektrum działania (zapobieganie np. septoriozie paskowanej liści – na zdjęciu), która jest obecnie podstawą ochrony zbóż, np. w Irlandii czy Szkocji. Substancja jest fundamentem budowania strategii odpornościowej w programach ochrony zbóż.

Oświadczenie, które nie zezwala na przedłużenie rejestracji chlorotalonilu zawiera takie uwagi, jak np. zbyt duża szkodliwość substancji dla ryb, czy możliwość zanieczyszczenia wód gruntowych metabolitami substancji. Nie podano jednocześnie informacji, do kiedy np. mogą być zużyte zapasy substancji znajdujące się na rynku. Przypomnijmy, że substancja jest na rynku od roku 1964 i jak dotąd nie pojawiały się doniesienia o jej możliwej szkodliwości.

Decyzją o wycofaniu chlorotalonilu oburzeni są szkoccy rolnicy, którzy wykorzystywali go do ograniczania ramularii w jęczmieniu, który jest tam największą i najważniejszą uprawą. Gorszej jakości ziarno może spowodować pogorszenie jakości słodu używanego do wytwarzania whiskey, która w tej części świata jest wręcz ikoniczna i bardzo ważna dla gospodarki. Szacuje się, że w wyniku wycofania chlorotalonilu plony jęczmienia spadną o przynajmniej 10%. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że substancja nadal będzie stosowana poza Unią.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)