StoryEditor

Ciech nie spoczywa na laurach

– W naszej grupie ważne jest, aby rozwijać się w strefie Agro. Mocno rozwijamy się na rynkach zagranicznych. W tym roku jesteśmy obecni na 50 rynkach, ale docelowo chcemy być na 60 i planujemy dalszy rozwój produktów – mówi Wojciech Babski, Szef Biznesu Agro i Prezes Zarządu CIECH Sarzyna.
21.02.2020., 14:02h

– W tej chwili dwa najważniejsze rynki dla nas to Polska i Hiszpania. Wiele zyskaliśmy po przejęciu spółki Proplan – zwłaszcza w zakresie insektycydów. Wyróżnia nas jakość produkcji. Mamy pełen nadzór nad całym procesem produkcji. Sami opracowujemy nasze produkty i formulacje. W tym roku uzyskaliśmy certyfikat GLP umożliwiające szybsze procesy rejestracyjne. Mamy zdolność szybkiego reagowania na potrzeby rynkowe dzięki lokalnej i niezależnej produkcji – podkreślał Wojciech Babski podczas gali Biznesplon 2020.

– Po raz pierwszy rynek środków ochrony roślin w 2019 r. przekroczył 3 mld zł. Rynki różnie reagowały w 2019 r. – rynek rzepaku wzrósł nieznacznie, bo o ok. 1%, w zbożach największa kontrybucja była w fungicydach – wzrósł o 4%. W kukurydzy rynek wzrósł o ok. 6%, a to głównie za sprawą wzrostu powierzchni uprawy. W buraku wzrost powierzchni o 10% spowodował wzrost rynku o 12%. O tyle również wzrósł rynek w ziemniaku na skutek silnej presji zarazy ziemniaka. Wartość rynku fungicydów globalnie wzrosła o 7%, podczas gdy herbicydów spadł o 0,3% – podkreślał Jacek Skwira Jacek Skwira, Dyrektor Marketingu Strategicznego i Zarządzania Portfelem Produktów w biznesie Agro Grupy CIECH.


Nowe produkty w portofio

Nowością herbicydową w ofercie spółki jest herbicyd zbożowy Fenuxar 69 EW (zawierający fenoksparop), który zwalcza takie chwasty jak miotła zbożowa, owiec głuchy i chwastnica jednostronna.
– Jest uzupełnieniem oferty herbicydowej CIECH Sarzyna, zwłaszcza rodziny Chwastox. Zakres stosowania produktów z rodziny Chwastox uległ znacznemu rozszerzeniu – zarówno pod kątem spektrum zwalczanych chwastów, jak i objętych nim upraw – podkreślał Jacek Skwira. Chwastox jest najbardziej rozpoznawalną marką wśród herbicydów zbożowych w Polsce, a świadomość marki wynosi ponad 80%. Co trzeci hektar zbóż jest chroniony wiosną preparatami Chwastox. Bardzo ważne jest, że jak do tej pory nie stwierdzono odporność na s.cz. zawarte w produktach Chwastox – dodał Bartosz Waniorek, Product Manager Ciech Sarzyna S.A. Cały czas rozwijamy produkty z tej grupy. Ich efektem jest m.in. rozszerzenie rejestracji środka na kolejne gatunki zbóż oraz poszerzenie spektrum zwalczanych chwastów.


Rozszerzone Chwastoxy

Chwastox Extra 300 SL może być stosowany we wszystkich podstawowych gatunkach zbóż. Poszerzeniu uległo jednak spektrum zwalczanych przez niego chwastów – do dotychczasowych dołączyły: gorczyca polna, kurzyślad polny i wilczomlecz obrotny. Chwastox Nowy Trio 390 SL, następca Chwastox Trio 540 SL, ma rozszerzoną etykietę rejestracyjną pod kątem upraw oraz spektrum zwalczanych chwastów od swojego poprzednika. Można go stosować dodatkowo w jęczmieniu ozimym i pszenżycie jarym, a środek zwalcza o 5 chwastów więcej, tj. rumian polny, komosę białą, dymnicę pospolitą, iglicę pospolitą oraz szarłat szorstki. Z kolei Chwastox Turbo 340 SL uzyskał dodatkowo możliwość stosowania w jęczmieniu ozimym, pszenicy jarej i pszenżycie jarym. Środek zwalcza teraz również aż 14 dodatkowych chwastów.

Od tego sezonu dostępny będzie prochloraz w fungicydzie Prokarb 450 EC (450 g prochlorazu). Rejestracyjnie mamy potwierdzoną skuteczność w łącznym stosowaniu z produktem Tarcza Łan. W naszym portfolio jest także Askalon 125 SC (flutriafol) zarejestrowany w zbożach, ale wkrótce spodziewana rejestracja w rzepaku. W zbożach mamy także strobilurynę – azoksystrobinę w produkcie Azoksar, którą rejestracyjnie polecamy z triazolem obecnym w produkcie Tarcza Łan. W zeszłym roku wprowadziliśmy Windsar 250 SC – regulator wzrostu w zbożach zawierający trineksapak etylu – wyliczał Rafał Filip z Ciech Sarzyna.


Kukurydza także ważna

– W naszym portfolio do odchwaszczania kukurydzy oferujemy środki: Nikosar 060 OD (nikosulfuron), Juzan 100 SC (mezotrion 150 g/ha), Tezosar 500 SC (terbutyloazyna) – to jedyny na rynku środek zawierający tę s.cz. solo. Tezosar Extra Box to gotowe rozwiązanie dla producentów kukurydzy zawierający te trzy produkty, a będący gotowym rozwiązaniem zwalczającym większość uciążliwych 1- i 2-liściennych chwastów w uprawie kukurydzy. Stosujemy substancje o działaniu odglebowym, skutecznie chroniące przed wtórnym zachwaszczeniem – podkreślał Bartosz Waniorek. mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 15:39