Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Co z nawozami azotowymi? Mamy odpowiedź ministerstwa!

Obrazek

Proponowane zmiany przepisów, dotyczące nawozów mineralnych i ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych sprawiają, że rolnicy zastanawiają się, czy wolno im już w lutym wyjechać na pole z nawozami. Mamy odpowiedź resortu rolnictwa.

Aneta Lewandowskadr Maria Walerowska18 lutego 2018, 10:43
W związku z ostatnimi zmianami w przepisach rolnicy nie są pewni, czy mogą zastosować mineralne nawozy azotowe na swoich polach już w lutym. Program ograniczania odpływu azotu ze źródeł rolniczych, który zastąpi obszary OSN, jest w trakcie przygotowywania. W ostatnim odcinku “Pogotowia polowego” próbowaliśmy zinterpretować obowiązujące rolników przepisy.Na zadane pytania odpowiedziało ministerstwo rolnictwa. Okazuje się, że w związku z opublikowaniem 23 sierpnia 2017 r. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r. poz. 1566 i 2180), nastąpiła nowelizacja ustawy o nawozach i nawożeniu, w konsekwencji czego zagadnienia dotyczące przechowywania i stosowania nawozów zawierających azot uregulowane zostały przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne oraz procedowanego obecnie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych” tzw. programu azotanowego, wydawanego na podstawie art. 106 ww. ustawy.

Jak informuje resort rolnictwa, na początku grudnia ub.r. przyjęto projekt rozporządzenia w sprawie „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”, a obecnie minister ds. gospodarki wodnej pracuje nad jego przyjęciem.

Ministerstwo potwierdza zatem, że do czasu wejścia w życie programu azotanowego, w zakresie zasad stosowania nawozów, w tym nawozów mineralnych, obowiązują stare przepisy ustawy z 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U. z 2017 r. poz. 668, z późn. zm.) oraz rozporządzenia MRiRW z 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U. z 2014 r. poz. 393).

Potwierdziły się zatem nasze ustalenia, o których mówiliśmy w ostatnim odcinku "Pogotowia polowego".

mw, al
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)