Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Copa i Cogeca o energii odnawialnej w UE po 2020 r.

Obrazek

Copa i Cogeca uważają, że porozumienie osiągnięte podczas rozmów w sprawie znowelizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej po 2020 r. zmierza we właściwym kierunku odnośnie długoterminowej polityki, lecz niepokojące jest dalsze wykorzystaniem oleju palmowego, jako ich głównego surowca.

Janusz Biernacki20 czerwca 2018, 08:45
– Dobrą wiadomością jest fakt, że UE wyznaczy ogólny cel w zakresie energii odnawialnej na poziomie 32% oraz wprowadzi wiążące zobowiązanie dla dostawców paliw do stosowania domieszek na poziomie co najmniej 14%, bez ograniczeń technologicznych. Ponadto do 2030 r. maksymalny udział biopaliw pochodzenia roślinnego wykorzystywanych w transporcie zostanie utrzymany na poziomie 7%, co zapewni unijnym producentom biopaliw długoterminowe stabilne ramy współpracy – podkreślił sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen.

Przedstawiciele obu organizacji martwi jednak fakt, że biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE nie będą miały możliwości rozwoju, ponieważ stopniowe wycofywanie z użycia oleju palmowego zostało odroczone. Ponadto biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE wytwarzane są przez bogate w białko produkty uboczne przeznaczone do stosowania w paszach, których potrzebują hodowcy zwierząt. Odgrywają one również większą rolę w stabilizowaniu rynków rolnych, które zmagają się z coraz większymi wahaniami koniunkturalnymi. Rozczarowujące jest również to, że dyrektywa nadal zawiera sztuczne mnożniki, które źle oddają prawdziwy wpływ na środowisko.

W odniesieniu do bioenergii leśnej dobrą wiadomością jest to, że dyrektywa uwzględnia istniejące prawodawstwo dotyczące lasów i gospodarki leśnej w UE i państwach członkowskich. – Musimy upewnić się, że wdrożenie zaktualizowanej dyrektywy zapewni stabilność obecnych i przyszłych inwestycji oraz uproszczenie zarówno na poziomie UE, jak i na szczeblu krajowym. Jesteśmy jednak rozczarowani, że państwa członkowskie mają możliwość wprowadzania dodatkowych wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do bioenergii leśnej – powiedział Pesonen.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)