Copa i Cogeca o energii odnawialnej w UE po 2020 r.
Copa i Cogeca uważają, że porozumienie osiągnięte podczas rozmów w sprawie znowelizowanej polityki UE dotyczącej energii odnawialnej po 2020 r. zmierza we właściwym kierunku odnośnie długoterminowej polityki, lecz niepokojące jest dalsze wykorzystaniem oleju palmowego, jako ich głównego surowca.
Przedstawiciele obu organizacji martwi jednak fakt, że biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE nie będą miały możliwości rozwoju, ponieważ stopniowe wycofywanie z użycia oleju palmowego zostało odroczone. Ponadto biopaliwa pochodzenia roślinnego w UE wytwarzane są przez bogate w białko produkty uboczne przeznaczone do stosowania w paszach, których potrzebują hodowcy zwierząt. Odgrywają one również większą rolę w stabilizowaniu rynków rolnych, które zmagają się z coraz większymi wahaniami koniunkturalnymi. Rozczarowujące jest również to, że dyrektywa nadal zawiera sztuczne mnożniki, które źle oddają prawdziwy wpływ na środowisko.
W odniesieniu do bioenergii leśnej dobrą wiadomością jest to, że dyrektywa uwzględnia istniejące prawodawstwo dotyczące lasów i gospodarki leśnej w UE i państwach członkowskich. – Musimy upewnić się, że wdrożenie zaktualizowanej dyrektywy zapewni stabilność obecnych i przyszłych inwestycji oraz uproszczenie zarówno na poziomie UE, jak i na szczeblu krajowym. Jesteśmy jednak rozczarowani, że państwa członkowskie mają możliwość wprowadzania dodatkowych wymogów dotyczących zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do bioenergii leśnej – powiedział Pesonen.
[bie]