Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Czas na soję

Obrazek

Soja to wybitnie ciepłolubna roślina, także pod względem temperatury gleby, która determinuje termin siewu.

Jacek Daleszyński12 maja 2015, 09:54

Nasiona soi zaczynają kiełkować w glebie o temperaturze powyżej 10oC. W Polsce zatem termin siewu przypada na przełom kwietnia i maja. Większość rolników jednak decyduje się na majowe zasiewy. Siew w nieogrzaną glebę zwiększa ryzyko porażenia nasion przez grzyby i wystąpienia zgorzeli przed- i powschodowej kiełków i siewek. Dlatego też warto zaprawić nasiona preparatem grzybobójczym, choć na rynku nie ma zapraw zarejestrowanych w soi. Zastosować można by było chociażby środki zarejestrowane np. w grochu. Oprócz odpowiedniej temperatury gleby soja wymaga także gleb przewiewnych, ale zasobnych w wodę. Gleby zlewne szczególnie utrudniają kiełkowanie. Mimo dużego zapotrzebowania na wodę (przede wszystkim okres wschodów, kwitnienia i wypełniania strąków) soja znosi krótkotrwałe okresy niedoboru wody.
jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)