Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czechy – takiej suszy nie było od 500 lat

Obrazek
Jak oceniają Czesi tegoroczna rozpoczynająca się susza, jest najgorsza w ciągu ostatnich 500 lat. Richard Brabec, minister środowiska podkreślił, że zapasy wody są na skraju wyczerpania. 
Dorota Kolasińska2 maja 2020, 07:45
Według Reutersa w Czechach mapa hydrologiczna przedstawiona przez tamtejsze ministerstwo środowiska wykazała, że ​​zaledwie 0,1% tego kraju miało normalny poziom wody w glebie w połowie kwietnia, podczas gdy ekstremalną suszę stwierdzono aż w 75,4% kraju. Susza utrzymuje się u naszych południowo-zachodnich sąsiadów od 2015 r., temperatury rosną, a opady maleją.  

– Mamy do czynienia z bezprecedensowym okresem suszy, zarówno pod względem czasu jego trwania, jak i jego wpływu - powiedział Brabec po tym, jak naukowcy przedstawili dane pokazujące, że Czechy zmagają się z najgorszą suszą od 500 lat.

Niebawem kraj może spotkać sytuacja, kiedy rzeki wyschną, a społeczeństwo będzie zasilane wodą z cystern, ponieważ źródła powoli wysychają. Czesi mają problem, ponieważ większość czeskich rzek ma ujścia w innych krajach. W całym kraju intensywnie łączono pola usuwając miedze, rowy, ścieżki i przegrody, co według ekspertów znacznie zmniejszyło zdolność krajobrazu do zatrzymywania wody.

Oprócz suszy pojawił się także problem dotyczący gospodarki leśnej, ponieważ w ubiegłym roku zauważono olbrzymią inwazję kornika, którego szkody oszacowano na 1,70 miliarda dolarów.

Ministerstwo Środowiska negocjuje uruchomienie dodatkowych środków 3,5 miliarda koron (139,90 milionów dolarów) na wydatki związane z suszą, jednak minister środowiska nie podał na razie szczegółów kierunków, ani działań. 

Oprac. dkol na podst. reuters.com
Fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)