Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Czy oziminy przetrwają mrozy?

Obrazek

Ostatnie dni grudnia i pierwsze dni stycznia przyniosły znaczne obniżenie temperatury, nawet do –20 st. C. Niestety, w większości kraju silne mrozy wystąpiły zanim spadł śnieg.

dr Maria Walerowska3 stycznia 2016, 20:27

Ciepła i wilgotna jesień nie sprzyjała zahartowaniu się ozimin, a silne mrozy, które wystąpiły w ostatnich dniach grudnia (30/31. grudnia) przyszły na rośliny nie pokryte nawet odrobiną warstwy śniegu. Dodatkowo wiały silne wiatry i panowała słoneczna pogoda, co zwiększyło ryzyko wysmalania roślin. W takich warunkach rośliny transpirują wodę i jednocześnie nie mogą jej uzupełnić, ponieważ gleba jest zamarznięta

Na zamarzniętą glebę pierwsze nieznaczne opady śniegu spadły dopiero w dniach 1.–2. stycznia. Jednak pokrywa jego jest w większości regionów kraju nieznaczna, tzn. od 0 cm do 0,5–3 cm. Tylko w niektórych regionach kraju wynosi ona 4–5 cm (jak podaje portal pogodynka.pl są to m.in. woj. dolnośląskie, opolskie), a temperatury w ostatnich dniach spadły nawet do –20 st. C (woj. małopolskie, podlaskie, podkarpackie). Wszędzie tam, gdzie spadło chociaż kilka cm śniegu, oziminy powinny sobie poradzić. Oczywiście, idealnie byłoby gdyby okrywa śnieżna wyniosłaby ok. 10 cm. Jednak już 5 cm śniegu izoluje rośliny od mrozu. Brak okrywy śnieżnej jest szczególnie niebezpieczny dla wrażliwego jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego. Przy braku okrywy śniegu dla rzepaku krytyczne są utrzymujące się  temperatury rzędu –14(15) st. C. W pełni stan przezimowania roślin będzie można ocenić jednak dopiero w momencie ruszenia wegetacji na wiosnę, przy czym nie wiadomo jakie niespodzianki szykuje jeszcze nam pogoda.

mwal1 z 2
Pierwsze przymrozki wystąpiły zanim spadł śnieg

Pierwsze przymrozki wystąpiły zanim spadł śnieg

2 z 2
Pierwsze przymrozki wystąpiły zanim spadł śnieg

Pierwsze przymrozki wystąpiły zanim spadł śnieg

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)