Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Danko jednym z członków HYBALLIANCE

Obrazek
Pszenica to nadal podstawowa roślina uprawna na świecie. Jest źródłem wyżywienia miliardów ludzi. Nic więc dziwnego, że jest to gatunek na d którym trwają intensywne prace hodowlane. Obejmują one głównie wzrost plonowania i odporność na patogeny i warunki środowiska.
Tomasz Czubiński1 czerwca 2015, 17:58

Dotychczas jednak niewiele mówiło się o hodowli pszenicy mieszańcowej i wykorzystaniu efektu heterozji (wybujałość mieszańcowa która zrewolucjonizowała hodowlę m.in kukurydzy, buraków czy rzepaku). Mały postęp w tej dziedzinie wynikał także z wysokich kosztów hodowli tą metodą gatunku u którego zapylenie ma miejsce jeszcze przy zamkniętych plewkach. Ponadto sukces 
w hodowli pszenicy hybrydowej będzie możliwy, jeśli hodowcy będą dysponować niezbędną i zróżnicowaną pulą genów, zdolnych do efektów maksymalnej heterozji. Możliwe to będzie, gdy geny znajdą się pod wspólnym „władaniem”.
Z tego powodu pięć europejskich spółek hodowli pszenicy zdecydowało rozpocząć strategiczną współpracę w działalności badawczej pszenicy hybrydowej i założyło europejską firmę pod nazwą HYBALLIANCE. Jej celem jest opracowanie metod tworzenia pszenicy hybrydowej. Jest to pierwsza taka sytuacja, gdzie hodowcy z czterech różnych krajów (Francja, Niemcy, Polska i Austria) pracują wspólnie w jednej firmie nad takim zagadnieniem. HYBALLIANCE ma swoją siedzibę w Auchy, w północnej Francji, w pobliżu Lille, a prace badawcze będą prowadzone zarówno w Niemczech w Biendorf (Saksonia-Anhalt), jak również we wszystkich lokalizacjach hodowli spółek, wchodzących w skład Hyballiance. Uczestnikami HYBALLIANCE są oprócz polskiej firmy Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. także przedsiębiorstwa z Austrii: Saatzucht Donau GesmbH. & CoKG, Francji: Caussade Semences, Lemaire Deffontaines Semences i z Niemiec: Berthold Bauer.
HYBALLIANCE będzie zarządzany przez Bertholda Bauera (właściciela i dyrektora generalnego firmy Saatzucht Bauer) i Johanna Birschitzkiego (dyrektora generalnego firmy Saatzucht Donau). Prace badawcze będą koordynowane przez dr Christiane Kosellek. Wszyscy członkowie HYBALLIANCE pozostaną całkowicie niezależni w swojej bieżącej działalności hodowlanej i produkcji nasiennej, a w szczególności będą kontynuować swoje programy hodowlane pszenicy hybrydowej, w celu stworzenia nowych odmian (czystych linii) na europejskie rynki nasienne.

tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)