Reklama zniknie za 11 sekund

Diagnoza przez szpadel

Obrazek

Gleba jest największym skarbem i warsztatem pracy rolnika. Dlatego warto sięgnąć po szpadel, wykopać ją i spróbować odkryć co w sobie kryje.

dr Maria Walerowska22 listopada 2015, 21:03

Przeanalizowanie wykopanej szpadlem gleby pozwala odkryć plusy i minusy agrotechniki jaką prowadzimy na danym polu. Pozwala ona także na zorientowanie się w rodzaju i rozkładzie przestrzennym agregatów glebowych, czyli m.in. w rodzaju struktury gleby, np. gruzełkowata. Właśnie późna jesień jest bardzo dobrym terminem na wykonanie takiej analizy.

Agregaty glebowe razem z porami glebowymi mają ogromny wpływ na wzrost roślin. Tylko jeśli gleba znajduje się w dobrej kulturze (stanie), w pełni uwidocznić się może działanie nawozów. Ludzkie oko umożliwia przeprowadzenie analizy właściwości fizycznych gleby. Nie zastąpi ona oczywiście analizy chemicznej w laboratorium.

Poznanie właściwości fizycznych gleby jest niezmiernie ważne z punktu widzenia prawidłowej agrotechniki. Taką analizę można wykonać samodzielnie. Wszystko co jest do niej potrzebne to: szpadel, mały nóż, notatnik i podstawowe wiadomości o glebie. 

Taki rzut okiem na glebę każdego roku dostarcza informacji o jakości i stanie danego pola. Najlepszą porą na wykonanie takiej analizy jest późna jesień. Gleba powinna być optymalnie uwilgotniona. Należy ją delikatnie wykopać za pomocą szpadla. W ten sposób otrzymamy już pierwsze informacje o jakości jesiennej uprawy gleby. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zwięzłość, lepkość i zagęszczenie gleby, które poinformują o wpływie narzędzi uprawowych i maszyn zastosowanych jesienią na zagęszczenie gleby. Następnie należy zaobserwować czy w glebie na szpadlu widoczne są resztki pożniwne i czy są one równomiernie wymieszane z glebą, czy też wytworzyła się gruba poducha ze słomy (np. po orce).

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w numerze 12/2015 „top agrar Polska”. 

mwal

Fot. Heil

 Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)