Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Dni pola z IOR-em

Obrazek

W Wielkopolsce każdy deszcz cieszy! Przepuszczalna gleba przyjmuje najczęściej każdą ilość opadu. Nic więc dziwnego, że lekkie opady nie odstraszyły uczestników pierwszych dni pola organizowanych przez IOR.

Tomasz Czubiński1 czerwca 2021, 13:58
Do Winnej Góry przybyli nie tylko pracownicy IOR – PIB w Poznaniu, ale także doradcy i pracownicy PIORiN oraz rolnicy. Uczestniczyli także przedstawiciele innych instytucji, m.in. Bartosz Dąbrowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju z ministerstwa rolnictwa i dyrektor COBORU prof. Henryk Bujak. Natomiast na poletkach można było zobaczyć, jak instytut przygotowuje się do wyzwań, jakie stawia zielony ład.
 
Jednym z doświadczeń był wpływ zmianowania i systemu uprawy na zachwaszczenie. Z wyników można wysnuć wniosek, że im zmianowanie bogatsze i bardziej zbliżonego do prawidłowego płodozmianu, tym łatwiej zwalczać chwasty. Sprawdzano także wpływ całkowitej rezygnacji z herbicydów w zbożach i zastąpienie ich bronowaniem. Tutaj widać było, że im częściej bronuje się, tym mniej jest chwastów.
 
Doświadczenia dotyczyły też ochrony ekologicznej. Z informacji udzielonych podczas dni pola wynika, że pod koniec tego roku będzie opracowany portal doradczy, którego zadaniem będzie dobór substancji podstawowych mikrobiologicznych.
 
Prof. Roman Kierzek, zastępca dyrektora IOR – PIB poinformował, że prowadzono także badania nad mechanicznym zwalczaniem chwastów w połączeniu z metoda chemiczną. W zabiegu tym opryskiwano herbicydem rząd kukurydzy na szerokości 25 cm a w międzyrzędziu na szerokości 60 cm pracowała gęsiostopka opielacza. W ten sposób w kukurydzy sianej co 75 strefa chroniona chemicznie nakładała się z zabiegiem mechanicznym dzięki czemu całe pole pozostawało czyste a jednocześnie można było ograniczyć opryskiwanie powierzchni do 33% całkowitej powierzchni pola.
 
Na polu można było także zobaczyć kolekcję odmian, które są badane pod kątem ich odporności na choroby, co pozwoli na ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Dotyczyło to zbóż, rzepaku i grochu.
 
tcz


1 z 6
Bartosz Dąbrowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju z ministerstwa rolnictwa

Bartosz Dąbrowski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju z ministerstwa rolnictwa

2 z 6
Prof. Henryk Bujak, dyrektor COBORU

Prof. Henryk Bujak, dyrektor COBORU

3 z 6
Prof. Marek Mrówczyński

Prof. Marek Mrówczyński

4 z 6
Prof. Roman Kierzek

Prof. Roman Kierzek

5 z 6
Uczestnicy dni pola

Uczestnicy dni pola

6 z 6
Uczestnicy dni pola

Uczestnicy dni pola

Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)