Dobra woda dla glifosatu

Opryskiwanie glifosatem ścierniska to najprostsza metoda na pozbycie się problematycznych chwastów. Ale nawet ten z pozoru prosty zabieg trzeba wykonywać z głową.
Zabieg chemicznego zwalczania chwastów i samosiewów na ściernisku ma być przede wszystkim skuteczny, szybki i tani. Z biologicznego punktu widzenia najważniejsze jest pierwsze z tych założeń. Chodzi o to, by glifosat zadziałał w pełni i szybko. To jednak zależy m.in. od parametrów wody stosowanej do opryskiwania. W przypadku glifosatu najważniejsza jest twardość stosowanej wody. Nie należy jej bagatelizować, bo na większości obszaru Polski mamy wodę twardą bądź bardzo twardą.
Więcej na ten temat przeczytasz w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 112.

jd, fot. Walerowska
Co „utwardza” wodę?
Za twardość wody odpowiadają dwuwartościowe kationy metali alkalicznych, które się w niej znajdują. Najczęściej są to kationy: wapnia Ca2+, magnezu Mg2+, żelaza Fe2+, manganu Mn2+i glinu Al2+. Twardość możemy wyrazić w różnych jednostkach, ale najczęściej stosowana jest skala stopniowa lub zawartość w ppm czy mval/mmol.Twarda woda kontra glifosat
Świetnym przykładem negatywnego oddziaływania twardej wody jest dezaktywacja glifosatu przez wapń. Miejsce aktywne substancji czynnej w postaci wiązań cząsteczki tlenu pojedynczej cząsteczki glifosatu zostaje zajęte przez silniejszy kation Ca2+.Więcej na ten temat przeczytasz w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 112.

jd, fot. Walerowska
glifosatjak zmniejszyć twardość wody?odczyn wody do opryskówpH a glifosatstosowanie glifosatu na scierniskotwardość wody
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora