Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Dobra woda dla glifosatu

Obrazek

Opryskiwanie glifosatem ścierniska to najprostsza metoda na pozbycie się problematycznych chwastów. Ale nawet ten z pozoru prosty zabieg trzeba wykonywać z głową.

Jacek Daleszyński26 lipca 2019, 08:00
Zabieg chemicznego zwalczania chwastów i samosiewów na ściernisku ma być przede wszystkim skuteczny, szybki i tani. Z biologicznego punktu widzenia najważniejsze jest pierwsze z tych założeń. Chodzi o to, by glifosat zadziałał w pełni i szybko. To jednak zależy m.in. od parametrów wody stosowanej do opryskiwania. W przypadku glifosatu najważniejsza jest twardość stosowanej wody. Nie należy jej bagatelizować, bo na większości obszaru Polski mamy wodę twardą bądź bardzo twardą.

Co „utwardza” wodę?

Za twardość wody odpowiadają dwuwartościowe kationy metali alkalicznych, które się w niej znajdują. Najczęściej są to kationy: wapnia Ca2+, magnezu Mg2+, żelaza Fe2+, manganu Mn2+i glinu Al2+. Twardość możemy wyrazić w różnych jednostkach, ale najczęściej stosowana jest skala stopniowa lub zawartość w ppm czy mval/mmol.

Twarda woda kontra glifosat

Świetnym przykładem negatywnego oddziaływania twardej wody jest dezaktywacja glifosatu przez wapń. Miejsce aktywne substancji czynnej w postaci wiązań cząsteczki tlenu pojedynczej cząsteczki glifosatu zostaje zajęte przez silniejszy kation Ca2+.

Więcej na ten temat przeczytasz w sierpniowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 112.


jd, fot. Walerowska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)