Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Dobrze upraw ściernisko

Obrazek

Ważą się losy zatwierdzenia glifosatu. Rozwój techniczny oraz, co niemniej ważne, niższe koszty, sprawiły, że uprawa konserwująca stała się interesującą alternatywą dla wielu gospodarstw. Będzie trudno bez glifosatu, podobnie jak w przypadku zwalczania chwastów i samosiewów na ściernisku.

dr Maria Walerowska24 czerwca 2021, 15:32

Powiedzmy wprost – jeśli glifosat zostanie skreślony, systemy mulczowania i uprawy zerowej znajdą się nad przepaścią. Wiele gospodarstw, które zdecydowało się na takie rozwiązanie, będzie musiało dobrze przekalkulować jego efektywność w realiach bez glifosatu. Jeśli nie zdecydują się na wprowadzenie uprawy płużnej lub uproszczonej, bardzo istotne będzie m.in. skrupulatne wyznaczenie i przestrzeganie terminów siewu. Kapryśna pogoda lub spiętrzenie prac sprawiają, że będzie to prawdziwe wyzwanie.

Uprawa międzyplonów, a w zasadzie ich likwidacja, stanie się również bardziej problematyczna. Bez glifosatu trudno jest poradzić sobie z zimującymi (nieprzemarzniętymi) lub zachwaszczonymi międzyplonami bez użycia pługa. Przygotowanie optymalnego pola do siewu dla rośliny następczej będzie trzeba wykonać w kilku zabiegach, co niesie jednak ryzyko np. przesuszenia gleby. Docelowo międzyplony można wówczas uprawiać metodą siewu w mulcz po wczesnych przedplonach, takich jak jęczmień ozimy.

Uprawa bezorkowa to jedno, ale glifosat stosujemy także na ściernisko do niszczenia samosiewów i chwastów. Bez niego trzeba się będzie nastawić na kilkakrotną uprawę ścierniska, aby osiągnąć zadowalający efekt chwastobójczy. Uprawa ścierniska odgrywa ogromną rolę, ponieważ pozwala także rozwiązać problemy związane z przedplonem, tak aby ułatwić zadania stawiane właściwej uprawie gleby i przygotowaniu pola do siewu rośliny uprawnej. Ważne, aby unikać kompromisów za wszelką cenę, bo każdy odbija się na plonie. Dlatego trzeba dobrać do tego odpowiedni sprzęt, dopasowany do rodzaju gleby i wielkości plonu (także słomy).

O tym, jak dobrze uprawić ściernisko, pobudzi samosiewy i chwasty do kiełkowania i jednocześnie  dobrze wymieszać z glebą resztki pożniwne piszemy w numerze 7/2021 top agrar od str. 68. Nie zabraknie także reportaży i cennych uwag rolników!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)