Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dopuśćcie glifosat na kolejne 15 lat

07.11.2017

Drukuj

Dopuśćcie glifosat na kolejne 15 lat

Artykuł dostępny

Komisja Europejska w ślad za decyzją Parlamentu Europejskiego chce przedłużyć zezwolenie na stosowanie glifosatu na kolejne 5 lat. Tymczasem rolnicy zrzeszeni w angielskich, walijskich, szkockich i północno-irlandzkich związkach wystosowali pismo do KE, aby ta rozważyła jednak przedłużenie tego zezwolenia na sprzedaż i stosowanie glifosatu na maksymalny możliwy okres 15 lat. Pismo zostanie przedłożone Komitetowi Stałemu UE, który zbiera się 9 listopada m.in. w sprawie glifosatu właśnie.

r e k l a m aW liście można przeczytać m.in., że przedłużające się podejmowanie decyzji o możliwości stosowania glifosatu podkopało zaufanie w system regulacji środków ochrony roślin. Jeden z postulatów mówi o tym, że trzeba wrócić do polityki opartej na dowodach, która jest odizolowana od negocjacji czysto politycznych i opiera się na rzetelnej, naukowej ocenie ryzyka.
Dla brytyjskich rolników glifosat jest cennym narzędziem. W płodozmianie stosują oni dużo międzyplonów, które często niszczą przed uprawą plonu głównego przy pomocy glifosatu właśnie. Twierdzą oni, że bez tej substancji nie będą w stanie wysiewać cennych dla gleby i bioróżnorodności roślin poplonowych.

Zdecydowany sprzeciw przedłużeniu zezwolenia są organizacje środowiskowe i aktywiści działający na rzecz zdrowia ludzi. Twierdzą oni, że glifosat jest bardzo szkodliwy i może powodować raka krwi zwanego chłoniakiem nieziarnicznym. W 2015 r. czasopismo Lancet Oncology zaklasyfikowało substancję jako „prawdopodobnie rakotwórczą”. W marcu tego roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemiczna (ECA) opublikowały własne badania stwierdzające, że glifosat jest bezpieczny w użytkowaniu, co miał potwierdzić czołowy amerykański toksykolog Christopher Portier.

jd, fot. Sierszeńska

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii