Drugie kolanko pszenicy i etefon?

Tam gdzie padało warunki do wzrostu są idealne. Pszenica osiąga kolejne fazy rozwoju. Przyszedł czas na drugie kolanko.
Skracanie w tej fazie etefonem nie jest zalecane. Substancja ta przyspiesza dojrzewanie roślin, w praktyce określa się to ich przyspieszonym starzeniem. Po fazie drugiego kolanka intensywnie rozwija się kłos (do fazy liścia flagowego), więc stosowanie w tym okresie etefonu przyspieszy przejście rośliny z jednej fazy do następnej, a to skróci czas rowoju najważniejszego organu. Etefon zalecany jest w fazie początku i pełni liścia flagowego (BBCH 37–39).
W zabiegu skracającym w pszenicy ozimej znajdującej się w fazie drugiego kolanka można zastosować CCC, trineksapak etylu, proheksadionu wapnia z chlorkiem mepikwatu lub mieszaninę tych substancji. Zabieg warto wykonać, kiedy tylko rośliny osiągną tą fazę. Nie powinno się z nim czekać, ponieważ w miarę rozwoju rośliny wchodzą w tzw. wielki okres. Oznacza to, że w tym czasie rozwijają się pięterka na kłosie. Im mniejszy stres w tym okresie, jak brak wody i składników pokarmowych, łączne stosowanie herbicydów i regulatorów bądź samych regulatorów tym więcej pięterek roślina zawiąże. Ma to bezpośrednie przełożenie na plon pod warunkiem oczywiście sprzyjających warunków i prawidłowej dalszej agrotechniki.
Fazę 2. kolanka rośliny osiągają, gdy na głównym pędzie drugie kolanko liczone od dołu znajduje się 2 cm na pierwszym. W tym przypadku nie jest istotna długość pierwszego międzywęźla (pomiędzy pierwszym kolankiem, a węzłem krzewienia). Fazę najlepiej określić na przekroju rośliny. Drugie międzywęźle w tym czasie rozwija się bardzo szybko, więc jest to dobry moment na jego skrócenie.
Do drugiego zabiegu skracającego można zastosować:
- trineksapak etylu, np. Moddus 250 EC 0,4 l/ha,
- CCC, np. Stabilan 750 SL 1,5 l/ha,
- proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu, np. Medax Top 350 SC 0,8–1 l/ha,
- CCC + trineksapak etylu, np. 1 l/ha (środek o formulacji 675 SL) + 0,3 l/ha.
jd, fot. Sierszeńska