StoryEditor

Dużo się dzieje na ściernisku

Czynników zagrażających roślinom uprawnym można znaleźć wiele na ściernisku. To doskonałe miejsce bytowania wszelakich agrofagów.
30.06.2017., 16:06h
Pozostawienie ścierniska „bez opieki” przynosi więcej szkody niż pożytku. Oprócz strat wody spowodowanych parowaniem stwarza się w ten sposób doskonałe miejsce do rozwoju chorób, szkodników i chwastów. Jeszcze we wrześniu można zobaczy ścierniska, które zielenią się od samosiewów i chwastów właśnie.

Jednocześnie na tych niepożądanych roślinach rozwijają się owady i grzyby chorobotwórcze. Ich nieprzerwany rozwój znacząco zwiększa ryzyko, że kolejna roślina w zmianowaniu będzie w większym stopniu porażana. Przykładem są mszyce, które ostatnimi czasy sprawiają rolnikom dużo problemów. Przenoszone przez nie wirusy mogą poważnie osłabić plonowanie zbóż, a ostatnio zagrażają one także rzepakowi.

W artykule, który znajdziecie w najnowszym, lipcowym wydaniu „top agrar Polska” piszemy o tym, czego można się spodziewać na nieuprawionym ściernisku. Opisujemy przypadek ścierniska po zbożach i po rzepaku.



Zapraszamy do lektury!

jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 16:08