Reklama zniknie za 11 sekund

Egipt mocny w ziemniaku

Obrazek

Egipt niemal zamienia pustynię w ziemię uprawną i uprawia na niej m.in. ziemniaki. Kraj ten staje się coraz mocniejszy w uprawach specjalistycznych.

Jacek Daleszyński14 lipca 2020, 14:54
Ze względu na położenie geograficzne niemal wszystkie tereny uprawne Egiptu są nawadniane, z wyjątkiem tych znajdujących się na wybrzeżu Mediterranean na północy kraju. Praktycznie całość upraw znajduje się w dolinie i delcie Nilu, gdzie rolnicy mają dostęp do wody i żyznych terenów. Większość gospodarstw ma średnią powierzchnię 1 ha, a całkowita powierzchnia uprawna Egiptu to 4,83 mln ha. Egipskie rolnictwo odpowiada za 12% PKB i ma wartość 250 mld dolarów. W 2018 r. produkcja owoców i warzyw wyniosła w tym kraju 35 mln ton. Wśród najważniejszych upraw w tym zestawieniu znalazły się pomidory, cebula i oczywiście ziemniaki. W tym samym roku kraj wyeksportował 759,2 tys. ton ziemniaków, m.in. do UE, co dało mu piątą pozycję wśród największych eksporterów.

Europa wymaga jakości

UE coraz bardziej zwraca uwagę na to, w jaki sposób ziemniaki są w Egipcie uprawiane. W naszych warunkach mamy do czynienia z wycofywaniem substancji czynnych stosowanych także w ziemniaku. Mają one być z czasem zastępowane ochroną m.in. biologiczną. Ta w Egipcie praktycznie nie istnieje, a może stać się wymogiem koniecznym dla utrzymania i rozwijania dalszego eksportu ziemniaka.
Dziś największymi problemami, z jakimi borykają się egipscy rolnicy uprawiający ziemniaki są mszyce, mączlik, mączniak i szara pleśń.

jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)