Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Fałszywki ciągle w handlu

Obrazek

Rynek podrabianych środków ochrony roślin najwidoczniej ma się całkiem dobrze, bo regularnie docierają do nas sygnały o kolejnych ujawnionych tego typu produktach. Oto kolejny z nich.

Jacek Daleszyński24 lipca 2019, 13:49
Tym razem sprawa dotyczy insektycydu, który jak się okazało po analizie chemicznej nie zawiera substancji owadobójczej wynikającej z etykiety na opakowaniu, a inną, a dodatkowo w jego składzie znalazł się... herbicyd!

Podrobiony produkt funkcjonujący pod nazwą Koragen 20 SC ma pochodzić z Ukrainy i został zakupiony na południu Polski w maju tego roku za pół ceny, wprost z samochodu. Środek zawiera tiametoksam – substancję, która została wycofana z użycia na terenie UE w 2013 r. Jest co prawda dostępna w Polsce, ale tylko w zaprawie nasiennej do rzepaku i tylko okresowo w ramach podpisanej przez ministra rolnictwa derogacji (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Druga substancja, która nigdy nie powinna się znaleźć w insektycydzie to 2,4-D – popularna substancja chwastobójcza stosowana w zbożach. Zastosowanie zatem takiego środka pomoże uporać się co prawda ze szkodnikami, ale może też całkowicie zniszczyć chronione rośliny uprawne.
Produkt, który pojawił się na rynku ma podrobioną butelkę, nakrętkę i zabezpieczenia – plombę oraz hologram nie spełniający obowiązujących norm.

jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)