Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Faza pierwszego kolanka

Obrazek

Na wielu polach, zwłaszcza w cieplejszych rejonach Polski pszenice osiągnęły fazę pierwszego kolanka.

Tomasz Czubiński16 kwietnia 2015, 10:19

Chociaż wydawałoby się ze będzie to wcześniej, to ochłodzenie z początku kwietnia wstrzymało rozwój. W konsekwencji faza ta przypada praktycznie w tym samym terminie co w ubiegłym roku. Jednak w przyszłym tygodniu zapowiadane jest ocieplenie i prawdopodobnie w całym kraju pszenica ozima wejdzie w fazę BBCH 31.
Fazę pierwszego kolanka można rozpoznać najlepiej na przekroju dolnego odcinka głównego źdźbła. Przecięty wzdłuż pęd pokaże ciemne prążki - są to kolejne węzły. Jaśniejsze odcinki pomiędzy nimi to międzywęźla. Jeśli najniższe międzywęźle osiągnęło długość 1 cm, to mówimy o wejściu zboża w fazę pierwszego kolanka - BBCH 31.
W fazie BBCH 31 prowadzi się zabiegi ochrony fungicydowej podstawy źdźbła na dwie najważniejsze choroby - fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni (powszechniejsza na glebach nieco słabszych i przy suchszym roku) oraz łamliwość źdźbła (częściej występuje na zwięzłych glebach i w wilgotnych warunkach). Ponadto fungicydy zastosowane w tym czasie zwalczają choroby pierwszych wiosennych liści – plamistości, septoriozę, rdzę i mączniaka. W fazie pierwszego kolanka trzeba też zastosować regulatory zwrostu (CCC, trineksapak etylu, proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu).Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)