StoryEditor

Gdy dziki zryją łąkę

Dziki przemieszczają się z lasów na użytki zielone, gdzie szukają źródła białka w postaci ślimaków, robaków czy pędraków. Co zatem zrobić, jeśli dziki zryją nam łąkę?
12.02.2017., 10:02h

Najpierw musimy się zorientować, czy są to uszkodzenia miejscowe, czy też obejmują większą powierzchnię. Równie istotne jest oszacowanie, jak mocno i głęboko dziki zbuchtowały darń. Wielkość powierzchni uszkodzeń, a także koszt zabiegu decydują bowiem o wyborze sposobu rekultywacji użytku zielonego.

W przypadku miejscowych zniszczeń najlepszym rozwiązaniem jest ręczne usunięcie szkód i poukładanie zbuchtowanej darni w jej poprzednie miejsce wykorzystując do tego motykę, grabie czy szpadel. Jest to najtańszy wariant, ale i najbardziej czasochłonny.

Jeśli jednak uszkodzenia darni są głębokie i obejmują znaczną powierzchnię, wówczas w grę wchodzą zabiegi mechanicznej rekultywacji. Do dyspozycji są metody opierające się na dostępnych w wielu gospodarstwach maszynach wykorzystywanych do pielęgnacji użytków zielonych, jak np. włóka łąkowa, bądź do uprawy roli, np. brona wirnikowa lub kultywator wirnikowy.

Włóka łąkowa montowana z przodu z nabudowanym siewnikiem i zaczepiony z tyłu ciągnika wał Cambridge – taki zestaw z wałem lub bez niego – stosowany jest przede wszystkim do wiosennej pielęgnacji użytków zielonych w celu napowietrzenia darni czy rozprowadzenia kretowisk. Jednakże w przypadku miejscowo nieuszkodzonej darni może następować przemieszczanie rozdrabnianego materiału (resztki darni i ziemi) w nieuszkodzone miejsca. W efekcie mogą powstawać nierówności na powierzchni użytku. Zestaw ten nie daje optymalnych efektów też przy głębokich uszkodzeniach darni. W obu sytuacjach ten niekorzystny efekt zniwelować można przez wielokrotne przejazdy na krzyż, co jednak podraża koszt zabiegu.

Dużą zaletą takiego rozwiązania, oprócz dobrego wyrównania uszkodzonej powierzchni – tylko jednak przy płytkim jej uszkodzeniu – jest możliwość jednoczesnego wysiania mieszanki traw. Umieszczony z tyłu wał zapewnia odpowiednie dociśnięcie nasion oraz szybkie zwarcie i zagęszczenie uszkodzonych miejsc. 

Do rekultywacji zniszczonego przez dziki użytku zielonego można też wykorzystać kultywator wirnikowy i półzawieszany siewnik rzędowy, jeśli w gospodarstwie dostępny jest taki agregat uprawowo-siewny. Przy odpowiednim ustawieniu siewnika, tzn. blisko powierzchni, można tym zestawem skutecznie naprawić zbuchtowaną darń przy płytkich, ale także głębszych jej uszkodzeniach. Przy tym głębokość pracy kultywatora wirnikowego należy wyregulować względem wału, inaczej można dodatkowo uszkodzić darń.

Zaletą takiego zestawu jest równomierne spulchnienie i rozmieszczenie zniszczonej darni oraz gleby już przy jednokrotnym przejeździe. Dobre spulchnienie zwiększa też efekty podsiewu. Ważne jest jednak, aby potem zwałować rekultywowany użytek, aby dobrze zagęścić i docisnąć darń.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 07:58