Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Genom żyta rozkodowany

Obrazek

Po prawie 4 latach prac badawczych, 63 naukowców z 13 krajów, w tym czterech z Polski, rozkodowało genom żyta. To kamień milowy dla nauki i hodowli.

dr Maria Walerowska23 sierpnia 2021, 18:07

W międzynarodowej grupie znaleźli się badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz z SGGW w Warszawie. Autorami badania są członkowie międzynarodowego zespołu The International Rye Genome Sequencing Consortium.

Rozkodowanie genomu żyta było dużym wyzwaniem naukowym. Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka.

W trakcie, gdy prace wyżej wspomnianej międzynarodowej grupy badawczej były już mocno zaawansowane, pojawiła się informacja, że grupa naukowców z Chin również pracuje nad zsekwencjonowaniem genomu żyta. Międzynarodowe konsorcjum pracowało nad sekwencją DNA europejskiej linii żyta, zespół chiński nad azjatycką formą tego gatunku. Wyścig obu zespołów, trwający kilkadziesiąt miesięcy, zakończył się remisem. Publikacje ukazały się w tym samym terminie.

Rozkodowany genom żyta to baza danych, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego nasze żyto czasami choruje, daje plony niższe od naszych oczekiwań, dlaczego zbierane ziarno nie zawsze nadaje się do produkcji smacznego pieczywa.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)