StoryEditor

Genom żyta rozkodowany

Po prawie 4 latach prac badawczych, 63 naukowców z 13 krajów, w tym czterech z Polski, rozkodowało genom żyta. To kamień milowy dla nauki i hodowli.
23.08.2021., 18:08h

W międzynarodowej grupie znaleźli się badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz z SGGW w Warszawie. Autorami badania są członkowie międzynarodowego zespołu The International Rye Genome Sequencing Consortium.

Rozkodowanie genomu żyta było dużym wyzwaniem naukowym. Genom żyta liczy prawie 8 mld nukleotydów, czyli ponad 2 razy więcej niż DNA człowieka.

W trakcie, gdy prace wyżej wspomnianej międzynarodowej grupy badawczej były już mocno zaawansowane, pojawiła się informacja, że grupa naukowców z Chin również pracuje nad zsekwencjonowaniem genomu żyta. Międzynarodowe konsorcjum pracowało nad sekwencją DNA europejskiej linii żyta, zespół chiński nad azjatycką formą tego gatunku. Wyścig obu zespołów, trwający kilkadziesiąt miesięcy, zakończył się remisem. Publikacje ukazały się w tym samym terminie.

Rozkodowany genom żyta to baza danych, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego nasze żyto czasami choruje, daje plony niższe od naszych oczekiwań, dlaczego zbierane ziarno nie zawsze nadaje się do produkcji smacznego pieczywa.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 21:57