Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Gleba zmrożona do głębokości ok. 20 cm

Obrazek

Od wielu już dni notuje się ujemne temperatury gruntu. Lokalnie, na obszarach bez okrywy śnieżnej, nawet do głębokości 20 cm. To kolejny, znaczący czynnik stresowy dla zimujących roślin.

Janusz Biernacki13 stycznia 2022, 12:05
Jeszcze pod koniec starego roku i kilka ostatnich dni nowego były mroźne, więc gleba jest zmrożona niemal w całym kraju. Zakres ujemnych wartości odczytanych na głębokości 5 cm (patrz tabela) wskazuje jednak, że zjawisko to sięga znacznie głębiej. Z naszych informacji wynika, że w centralnej Polsce, na obszarze bez okrywy śnieżnej lub o jej śladowym charakterze, termometry glebowe na głębokości 20 cm wskazały wczoraj (12.01) wartości w przedziale od –0,5 do –0,8°C.
11.01 br. najniższą temperaturę gleby na głębokości 5 cm odnotowano natomiast w rejonie Koszalina (–7,4°C) i Warszawy (–5,9°C), a 5 cm nad gruntem w Poznaniu (–14,5) i Suwałkach (–13,8°C; patrz wykres). To już znaczące mrozy, które mogą uszkodzić nie tylko części nadziemne roślin, ale także delikatne korzenie, zwłaszcza jeśli nastąpi gwałtowne i silne ocieplenie i gleba będzie się szybko rozkurczała.
Pleśń śniegowa
Jak wskazują dane w tabeli, w kilku miejscach kraju gleba mimo wszystko nie jest zmrożona. To oczywiście zasługa okrywy śnieżnej. Ta dominuje obecnie w woj. północno-wschodnich i wschodnich, w których temperatura powietrza spada od dawna wiele stopni poniżej zera.
Rejony te są jednak zagrożone występowaniem na zbożach ozimych pleśni śniegowej, która ma obecnie dogodne warunki do rozwoju – czyli niską temperaturę oraz wysoką wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz, jak i pod warstwą śniegu.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)