Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Glifosat jednak nie wywołuje raka?

Obrazek

Tak w swoim raporcie napisała Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Glifosat stosowany zgodnie z zaleceniem i przeznaczeniem nie jest groźny dla ludzi.

Jacek Daleszyński5 lutego 2020, 10:01
Najpopularniejsza na świecie substancja chwastobójcza jest na cenzurowanym już od dłuższego czasu. Kontrowersje budzi fakt, że ma być prawdopodobnie rakotwórcza. Tak stwierdziła Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC). EPA uważa jednak, że zebrane przez nią dane są bardziej obszerne, co pozwoliło na stwierdzenie, że glifosat nie ma negatywnego wpływu na ludzi. W raporcie znajdują się 4 podstawowe stwierdzenia na temat substancji:
  1. brak zagrożeń dla zdrowia ludzkiego wynikających z obecnych zastosowań glifosatu,
  2. brak wskazań, że dzieci są bardziej wrażliwe na glifosat. Po dokonaniu oceny licznych badań z różnych źródeł Agencja nie znalazła żadnych oznak wskazujących na to, że dzieci są bardziej wrażliwe na glifosat, w ramach tej oceny EPA oceniła wszystkie populacje, w tym niemowlęta, dzieci i kobiety w wieku rozrodczym,
  3. nie znaleziono żadnych dowodów na to, że glifosat powoduje raka u ludzi. Agencja stwierdziła, że nie jest prawdopodobne, aby glifosat był rakotwórczy dla ludzi,
  4. nic nie wskazuje na to, że glifosat jest substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną, istniejące dane nie wskazują na to, aby glifosat mógł wchodzić w interakcję z estrogenami, androgenami lub drogami sygnałowymi tarczycy.
Przypomnę, że glifosat został zarejestrowany w 1974 r. Substancja jest powszechna do tego stopnia, że dziś mamy już do czynienia z dość szeroko rozwiniętą odpornością na nią niektórych chwastów. Dodatkowo globalnie wzrosła powierzchnia roślin uprawnych transgenicznych odpornych na glifosat. W 2018 r. było to 87,5 mln ha.

jd, fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)