Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Grupa Azoty zmienia opakowania nawozów

- Wszystkie produkty nawozowe Grupy Azoty będą sprzedawane w ujednoliconych opakowaniach – poinformowała dziś na konferencji prasowej Grupa Azoty. Ma to ułatwić rolnikom zakup nawozów.

Kamila Szałaj15 września 2020, 15:42
Grupa Azoty wprowadza nową strategię marketingową, która zakłada ujednolicenie opakowań dla wszystkich nawozów. Do tej pory opakowania produktów czterech spółek wchodzących w skład Grupy Azoty, a więc zakładów z Puław, Polic, Kędzierzyna i Tarnowa różniły się od siebie. 

- Opakowania były odmienne. A rolnika nie powinno interesować, przez którą spółkę był wytworzony dany produkt, tylko że jest to produkt Grupy Azoty. Dlatego dziś przyszedł czas na kolejny krok w obszarze marketingowo-komunikacyjnym -  odchodzimy od pokazywania fabryk i wprowadzamy spójne opakowania - powiedział dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA.

dr Wojciech Wardacki, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA
Zgodnie z nową koncepcją, nawozy zostały podzielone na cztery grupy: nawozy azotowe, azotowe z siarką, dwuskładnikowe i wieloskładnikowe.

- Każdą z tych grup symbolizuje jakiś element ważny zrównoważonego rolnictwa. Na przykład nawozy azotowe mają kolor niebieski, symbolizujący wodę, a dwuskładnikowe są koloru brunatnego przywodzącego na myśl glebę. Z kolei nawozy wieloskładnikowe oznaczone są kolorem zielonym nawiązującym do pola, a nawozy azotowe z siarką żółtym wskazującym na plon – wyjaśnił Sławomir Zając, Dyrektor Biura Marketingu Segmentu Agro.

Zapewnił jednocześnie, że wielkość opakowania nie ulegnie zmianie, a jakość nawozów pozostanie na tym samym, wysokim poziomie.

W skład nawozów azotowych, a więc niebieskiej grupy wejdzie m.in. Pulan i dobrze znany rolnikom Zaksan czy Salmag. 

Z kolei żółtą grupę stworzą nawozy azotowe z siarką. To dość nowa gama produktów, które już zdobyły uznanie rolników. Należą do niej m.in. Saletrosan 26 i od niedawna produkowany Saletrosan 30 oraz Polifoska 21.


Kolejną grupą produktów, w kolorze brunatnym, będą wyselekcjonowane nawozy dwuskładnikowe, jak np. Holist czy Polidap. 

- Nie każdy rolnik potrzebuje wszystkich trzech składników mineralnych. Dlatego oferujemy nawozy dwuskładnikowe, które zawierają np. fosfor i wapń, azot i fosfor czy azot i potas - zaznaczył Sławomir Zając.

Ostatnią, zieloną kategorię stanowią wszechstronne nawozy wieloskładnikowe, czyli np. Polifoska 6, Polifoska Krzem czy cała grupa nawozów przeznaczona na średnich i małych gospodarstw jak np. Amofoska 4-12-12.


- Dzięki wprowadzeniu tych kolorów, rolnik będzie teraz mógł łatwo identyfikować grupę produktową. Nieważne, skąd przyjedzie nawóz – czy z Puław, czy z Kętrzyna – będzie taki sam – wyjaśnił Zając.


Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty


Pełny system komunikacji obejmie również punkty handlowe, tablice dojazdowe, samochody dostawcze, a także materiały informacyjne.

Wardacki: Zielony Ład szansą dla Grupy Azoty


Istotną rolę w kształtowaniu systemu komunikacji segmentu agro Grupy Azoty odegrały kwestie związane z Europejskim Zielonym Ładem. Jak przyznaje prezes Wardacki, firma jest przygotowana na realizację założeń Zielonego Ładu i rozporządzenia z 5 czerwca 2019 r. ws. udostępniania na rynku produktów nawozowych UE (większość przepisów nowego rozporządzenia będzie obowiązywać od 16 lipca 2022 roku). 


- Nie chcemy się bronić przed wymogami unijnymi - będziemy starali się im sprostać. Skoro założeń rozporządzenia czy Zielonego Ładu nie jesteśmy w stanie zmienić, musimy się do nich dostosować. Po konsolidacji z firmą Compo Expert, przenosimy ich wysokiej jakości innowacyjne nawozy specjalistyczne do masowej produkcji. Poza tym powolne uwalnianie azotu już mamy opracowane, a nowe produkty, jak np. kwasy humusowe pod nazwą TOhumus, już niedługo wjadą na linie produkcyjne w Tarnowie. Najpierw wprowadzimy je solo, a w przyszłości jako połączenie organiczno-mineralne z nawozami produkowanymi przez nasze spółki – wyjaśnił Wardacki. 


Dr Agnieszka Krawczyk z Grupy Azoty

Jak przyznała dr Agnieszka Krawczyk, Grupa Azoty, chcąc spełnić unijne wymogi w zakresie Zielonego Ładu, stawia na efektywność wykorzystania składników pokarmowych nawozów. 

- W Polsce ponad połowa azotu z nawożenia jest wykorzystywana przez rośliny. Reszta albo się ulatnia, albo jest wymywana. W UE wskaźnik ten jest nieco wyższy i wynosi 60 proc. Dlatego my już stosujemy nowoczesne technologie, jak inhibitory nitryfikacji czy inhibitory ureazy, które będą obowiązkowe w przyszłym roku. Pracujemy też nad powłokami biodegradowalnymi i połączeniem nawozu mineralnego z organiką – powiedziała Krawczyk.

ksz

Zobacz, co o zmianie opakowań mówi Sławomir Zając, Dyrektor Biura Marketingu Segmentu Agro z Grupy Azoty.


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)