Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Grzyby czerniowe opanowały zboża

Obrazek

Ze skrajności w… skrajność. Jeszcze 10 dni temu ubolewaliśmy z powodu katastrofalnej suszy, a nie minął tydzień i borykamy się ze … skutkami nadmiaru wody na polach. To szok dla rolników, a bezpośrednio dla ich upraw.

Janusz Biernacki19 lipca 2018, 13:44
Pierwszym, widocznym z daleka objawem intensywnych opadów jest czernienie zbóż. Są to głównie skutki infekcji grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria. Występowanie jej nasila się zwłaszcza po nagłych i intensywnych opadach deszczu w końcowym okresie dojrzewania zbóż. Na zaschniętych kłosach pojawia się wówczas w znacznej ilości ciemny nalot, przez co łan przybiera barwę ciemnoszarą.

Zwykle straty powodowane przez sprawców czernienia zbóż nie są znaczące – sięgają ok. 5%, lecz ziarno, zwykle zainfekowane także innymi grzybami, ma gorszą jakość technologiczną i gorzej się przechowuje, a użyte do siewu zainfekuje nowe zasiewy. Chorobę tę powinno się eliminować podczas ochrony liścia flagowego i kłosa w zabiegu T3. W tym celu należało zastosować fungicydy z grupy triazoli, strobiluryn i benzymidazoli (także jako mieszaniny), które chronią kłos i wykazują dłuższy okres działania (zwłaszcza strobiluryny). Przy wyborze środka należy także zwrócić uwagę na jego karencję, gdyż okres od zastosowania i zbioru zboża jest zwykle dość krótki.

Nie prowadzi się bezpośredniego zwalczania choroby, ponieważ jest to nieopłacalne, a na prewencję jest już w tym sezonie za późno. Jednak w przyszłym roku, aby ochronić pszenicę, pszenżyto czy żyto w fazie kłoszenia można przy okazji zwalczania innych chorób zastosować w poszczególnych gatunkach, m.in:
 • Amistar 250 SC (0,8–1 l/ha)
 • Dedal 497 SC (0,6 l/ha)
 • Dobromir 250 SC (0,8–1 l/ha)
 • Duett Ultra 497 SC (0,6 l/ha)
 • Mirador 250 SC (0,8–1 l/ha)
 • Osiris 65 EC (1,5–2,5 l/ha)
 • Prosaro 250 EC (0,75–1 l/ha)
 • Rubric 125 SC (1 l/ha)
 • Tazer 250 SC (1 l/ha).
W celu zwiększenia efektywności ochrony roślin ważny jest zabieg wykonywany przed lub po kwitnieniu zbóż.

Z kolei inne sposoby zapobiegania czernieniu zbóż to:
 • staranna podorywka
 • szybkie suszenie wilgotnych zbóż
 • właściwy płodozmian – zmniejszenie udziału zbóż
 • ochrona upraw w okresie wegetacji, gdyż są one wówczas mniej narażone na wystąpienie sprawców, niż plantacje niechronione.

Bardziej niż czernienie zbóż, rolników niepokoi obecnie zjawisko porastania ziarna w kłosie, może być także utajone – niewidoczne wówczas gołym okiem. Drugim poważnym zagrożeniem, także rejestrowanym już na tegorocznych zbożach (pszenica, pszenżyto) jest fuzarioza kłosów.  W tym przypadku groźne dla ludzi jak i zwierząt są tzw. mykotoksyny – wydzieliny grzybów z rodzaju Fusarium ssp. Trzecią „plagą” w trakcie mokrych żniw jest konieczność dosuszania ziarna, co podniesie koszt uprawy i przechowywania.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)