Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

GUS pozytywnie ocenił wiosenny stan upraw rolnych

Obrazek

Wiosna dobrze rokuje plonom upraw polowych. Potwierdzają to obserwacje i wyniki rzeczoznawców GUS z I połowy maja 2021 r.

Janusz Biernacki28 maja 2021, 09:50
Coroczne wiosenne lustracje pól, łąk i sadów prowadzone przez rzeczoznawców GUS dają w tym roku nadzieję na dobre plony większości upraw, o ile lato, a właściwie susze rolnicze w tej porze roku, nie skoryguje tych ocen.

Eksperci oszacowali, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż ozimych wynosi 4,2 mln ha i jest mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 5%. W poszczególnych gatunkach są to areały:
  • 1,9 mln ha pszenicy ozimej
  • 1,1 mln ha pszenżyta ozimego
  • 0,9 mln ha żyta ozimego
  • 0,2 mln ha jęczmienia ozimego.
Rzeczoznawcy szacują ponadto, że powierzchnia uprawy ziemniaków wynosi ok. 0,3 mln ha, a buraka cukrowego 0,2 mln ha.

Zimna, ale mokra wiosna
Z wiosennego raportu GUS o stanie upraw rolnych wynika również, że marzec był nieco cieplejszy od ubiegłorocznego, ze średnią temperaturą 3,3°C, wyższą o 0,1°C, natomiast kwiecień był zdecydowanie chłodniejszy. Średnia krajowa temperatura powietrza w tym miesiącu wynosiła 6,1°C i była niższa o 2,6°C od wartości z 2020 r.
Odwrotny układ dotyczy z kolei wielkości opadów atmosferycznych. W marcu średnia krajowa ich suma wyniosła 22 mm, tj. niecałe 60% normy, a w kwietniu spadło średnio 40 mm, 105% normy wielolecia.

Dobre przezimowanie
Z danych GUS wynika ponadto, że stan przezimowania upraw ozimych jest wyższy od ubiegłorocznego. Dla zbóż i rzepaku ozimego oceny wynoszą po 3,7 w skali 5-stopniowej. Oceny te są wyższe od ubiegłorocznych o 0,1 do 0,2 stopnia kwalifikacyjnego. Z kolei oceny dla TUZ wynoszą po 3,6 dla łąk i pastwisk i są wyższe o 0,3 do 0,4 stopnia.
Również stan upraw jarych jest w tym roku lepszy o 0,2 do 0,3 stopnia kwalifikacyjnego od ocen w 2020 r. i mieści się w przedziale od 3,4 do 3,5.
[bie]

Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy