Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Herman Hanhart: W biologicznej ochronie roślin mamy dwa rozwiązania

Ważnym tematem poruszanym podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu była kwestia utrzymania zdrowego łanu w obliczu redukowanych środków ochrony roślin. Jednym z naszych rozmówców był Herman Hanhart z izby rolniczej z Nadrenii Północnej-Westfalii. 

Karol Pomeranek17 grudnia 2022, 09:00
Jednym z aktualnych tematów jest wykorzystanie biologicznych środków ochrony roślin. Czy to naprawdę przyszłość dla rolników? 

– Myślę, że jednym z ważnych czynników jest wybór odmian o wysokiej zdrowotności. W zakresie metod biologicznej ochrony roślin mamy dwa rozwiązania. Pierwsze to CRISPR-Cas, czyli edycja genów, a drugie to technologia wyciszania genów RNAi. To są przyszłościowe rozwiązania. Metodą CRISPR-Cas można bardzo szybko zareagować wstawiając gen odporności. W technologii RNAi fragmenty genów podawane są w cieczy roboczej i dostają się do komórek wirusów, grzybów i szkodników. Patogen przestaje rosnąć i umiera. Opryski RNAi muszą być jeszcze zatwierdzone jako środki ochrony roślin. Technicznie jesteśmy więc gotowi do stosowania metod biologicznych, ale w rzeczywistości jeszcze potrzeba sporo czasu do praktycznego zastosowania na polach.

Obejrzyj cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)