Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Idzie ochłodzenie, należy wstrzymać ochronę chemiczną na polach

Obrazek

Za nami chłodna końcówka kwietnia i zimne pierwsze dni maja, lecz czeka nas kolejna zmiana… idzie ochłodzenie. Niebezpieczne nie tylko dla wegetacji roślin.

Janusz Biernacki7 maja 2017, 06:30

Ten termin drastycznego spadku temperatury, nawet do jej minusowych zakresów, tj. od –3 do –5°C przy gruncie, nie powinien być dla rolników zaskoczeniem, gdyż tzw. Zimni Ogrodnicy (12.5–14.5) i Zimna Zośka (15.5), pomimo zmian klimatycznych, są w naszej strefie niemal fenologicznym standardem. W pierwszej kolejności na straty po przymrozkach narażone są obecnie kwiaty rzepaku, siewki buraków, wschodzące ziemniaki, czy kukurydza.

Przymrozki są jednak szkodliwe także dla niemal wszystkich zabiegów ochronnych w uprawach polowych, sadowniczych czy warzywnych. Nie wszystkie regiony kraju otrzymały 2–3 dniowe opady na poziomie normy miesięcznej, więc można będzie tam wcześniej wjechać na pole z opryskiwaczem. Zalecam jednak wstrzymanie się z zabiegami chemicznymi, zwłaszcza w połowie maja.

Szczególnie nie należy używać zarówno krótko przed, jak i kilka dni po tym niekorzystnym zjawisku: regulatorów wzrostu, nawozów dolistnych i herbicydów. Również insektycydy i fungicydy nie będą w tych warunkach osiągały należytej skuteczności działania. Można natomiast po ich użyciu oczekiwać na roślinach tzw. reakcji fitotoksycznych. Nie dość, że rośliny będą osłabione stresem termicznym, będą narażone na dodatkowy stres chemiczny.
Po ociepleniu można z kolei dodać do poszczególnych zabiegów ochronnych biostymulatory, które wspomogą regenerację upraw oraz przyspieszą i tak opóźniony już rozwój wielu upraw. Jako stymulujące fazy rozwoju roślin można też do cieczy roboczej dodać mikroelementy w ich szybko i łatwo przyswajalnej formie, tj. w postaci chelatów.

(bie)Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)