Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ile pomocy dla poszkodowanych przez suszę?

Obrazek

Opozycja krytykuje rządowy program pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Z wyliczeń Platformy Obywatelskiej wynika, że ofiary kataklizmu otrzymają nie więcej niż 350 zł dopłaty do hektara.

wk6 sierpnia 2018, 15:10
Na zwołanej dzisiaj w Sejmie konferencji prasowej grupa posłów Platformy Obywatelskiej wezwała rząd do natychmiastowego zajęcia się sprawą pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. - Mamy do czynienia z największa suszą od 20 lat, mamy do czynienia z katastrofalna sytuacją w rolnictwie i jednocześnie mamy do czynienia z sytuacją, w której rząd nie widzi potrzeby zwołania swojego posiedzenia w normalnym trybie. Jest godzina 12.00 w poniedziałek, a nie ma informacji czym rząd będzie się zajmował we wtorek. Czy premier nie widzi potrzeby zwoływania posiedzenia rządu? To jest sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna – mówił poseł Bartosz Arłukowicz z PO.

Zostawieni sami sobie

Zdaniem opozycji rolnicy zostali zostawieni sami sobie, a rząd poza pokazowymi konferencjami prasowymi nie zrobił dla ofiar suszy jeszcze nic. Co więcej, sam przyznaje, że będzie korzystał z tych samych mechanizmów pomocy, z których korzystał rząd Ewy Kopacz podczas suszy w 2015 r. - PiS udaje, że pomaga, a rolnictwo bankrutuje. Wzywamy premiera Morawickiego, aby zajął się suszą i pokazał na czym ma polegać obiecana ponadstandardowa pomoc – mówiła posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela.

Posłowie Platformy zwrócili uwagę, że z danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest ok. 2 mln ha gruntów rolnych. - Pan premier Morawiecki wraz  z ministrem Ardanowskim na swoich wiecach wyborczych, w stodole i na ścierniskach, obiecali 690 mln zł dopłat do hektara. Łatwo obliczyć że przy 2 mln ha objętych susza hektarów wychodzi tylko 350 zł dopłaty do hektar  – tłumaczyła posłanka Niedziela. 

Opozycja zażądała natychmiastowego podpisania rozporządzenia dotyczącego pomocy suszowej oraz podania terminu naboru wniosków o pomoc. Zaapelowano o określenie wysokości stawki pomocy dla tych rolników, którzy ponieśli straty w przedziale od 30% do 70%.

Kto ucierpi najbardziej?

Klęska suszy będzie odczuwalna nie tylko przez rolników, którzy będą mieli mniejsze zbiory (jak podaje GUS zbiory zbóż podstawowych mają być ok. 14% niższe niż w 2017 r. a produkcja warzyw i owoców zmniejszy się o 8%), ale także przez konsumentów. Już teraz bowiem wzrosły ceny owoców, warzyw i nabiału. A to dopiero początek, gdyż zbiory zbóż jarych, warzyw i owoców miękkich, w województwach najbardziej dotkniętych suszą, są nawet o połowę niższe niż w roku ubiegłym.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)