Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

IMGW ostrzega: możliwe trąby powietrzne i podtopienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w całej Polsce. Prognozowane są ulewy, grad i trąby powietrzne, a miejscami może dojść do podtopień. 

Kamila Szałaj19 czerwca 2020, 12:47
IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia dla całego kraju przed burzami z gradem. Mogą wystąpić także trąby powietrzne i podtopienia.

- Burze prognozowane na przeważającym obszarze kraju, jednak najsilniejsze wystąpią od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych – czytamy w komunikacie IMGW.Dziś w Polsce wystąpią burze z gradem i silny deszcz. Kolor żółty - ostrzeżenia I stopnia, kolor pomarańczowy  - ostrzeżenia II stopnia


Przekroczenia stanów na rzekach


Instytut wydał także ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach) dla województwa opolskiego, śląskiego i zachodniej części Małopolski.

Natomiast w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i części Dolnego Śląska oraz Kujaw i Pomorza obowiązuje alert hydrologiczny pierwszego stopnia, który oznacza gwałtowne wzrosty stanów wody.

IMGW ostrzega, że miejscami intensywne opady deszczu mogą spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony nie tylko większych, ale i mniejszych rzek. Mogą także wystąpić lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).


ksz, na podst. IMGW, fot. pixabay.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)