Reklama zniknie za 11 sekund

Jaja na pole?

Obrazek

Nietypowe czasy, nietypowe pytanie. Nasz Czytelnik dopytuje czy skorupki od jajek, a dokładniej duże ich ilości z przetwórstwa, nadają się jako nawóz na pola?

dr Maria Walerowska29 września 2020, 08:58

To dość nietypowe pytanie, które postawiono także na naszym Webinarium poświęconym żyzności gleby. Jednak z uwagi na fakt, że jest ono dość nietypowe, poprosiliśmy o odpowiedź na nie zaproszonych ekspertów.

– Pod względem chemicznym skorupka jajek to jest węgla wapnia i pod tym względem nie widzę przeciwskazań, aby zastosować je na pole – nawet grubą warstwę – mówi ze śmiechem Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu. Trzeba jednak rozpatrywać ten „nawóz” pod względem mikrobiologicznym – dodaje.

– Mówimy o potencjalnych zagrożeniach, ponieważ teoretycznie wszystkie zakłady przetwarzające jaja nie powinny używać produktu skażonego bakteriami, np. salmonelli. Teoretycznie one wszystkie mają certyfikat i nie stwarzają żadnego zagrożenia mikrobiologicznego i sanitarnego dla ludzi, a tym bardziej dla roślin – wyjaśnia prof. Stanisław Pietr z UP we Wrocławiu. Załóżmy jednak hipotetycznie, że jakaś partia okazałaby się skażona mikrobiologicznie, to trzeba wiedzieć, że salmonella przeżywa w glebie 7–14 dni i nie stanowi zagrożenia. To już większym zagrożeniem teoretycznie mógłby być pomiot kurzy niż skorupki jajek, które moim zdaniem nie powinny być zagrożeniem, pytanie tylko jaki efekt nawozowy chcemy osiągnąć…?Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)