Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jak funkcjonuje życie biologiczne w glebie? Ruszył projekt Glebo_gadki

Co tak naprawdę znajduje się w glebie? Pionierzy rolnictwa regeneratywnego już wiele lat temu zakopywali w glebie bawełniane ubrania aby poznać życie biologiczne gleby. Projekt Glebo_gadki prowadzony przez Fundację Terra Nostra ma odświeżyć to zagadnienie i poprzez to doświadczenie przybliżyć rolników do czerwcowego kongresu rolnictwa regeneratywnego "Bio_Reaction".

Bartłomiej Czekała4 kwietnia 2023, 11:55

Gleba zawiera miliardy drobnoustrojów. Należą do nich skoczogonki, zaleszczotki, równonogi, nicienie, grzyby i bakterie. Organizmy te pełnią ważną funkcję: przetwarzają materiał organiczny, taki jak stare liście, trawa, obornik i przekształcają go w składniki odżywcze dla roślin. To właśnie mikroby rozkładają w ziemi materiały organiczne np. bawełnę. Ich znaczenie dla przyrody jest niezwykle istotne. Pomagają przeciwdziałać erozji, przetwarzać składniki odżywcze i magazynować wodę. Żyzne gleby znikają jednak w rekordowym tempie głównie ze względu na wysoką intensywność upraw i nadmierne stosowanie sztucznych nawozów.

Niemal cała żywność na świcie pochodzi z agrokultur na biologicznie czynnej glebie. Jednak żyznych gleb ubywa w zatrważającym tempie. Dobrym sposobem, aby zwiększyć świadomość w tym zakresie jest wykorzystanie doświadczenia polowego, które umożliwi zaobserwowanie i porównanie aktywności biologicznej na przykładzie rozkładu bawełnianych koszulek.

Projekt Glebo_gadki

W ramach doświadczenia na terenie kilku lokalizacji w Polsce, m.in. na terenie Głubczyc, Janowa, Boczkowic, Starego Gołębina i Drogoszy w połowie marca 2023 roku zostały zakopane bawełniane koszulki. Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu doświadczenia, materiał musi być zakopany w ziemi na 12 tygodni. Po tym czasie koszulki zostaną wykopane, aby zbadać stopień degradacji materiału.

Stan rozkładu materiału mówi wiele o jakości gleby. Największy wpływ na ten proces ma ilość próchnicy w ziemi. Im więcej materiału organicznego, czyli najprościej - im więcej pożywienia dla organizmów glebowych, tym szybciej rozkłada się materiał bawełniany. Z kolei im mniej żyzna gleba, mniej próchnicy i mniejsza zawartość składników organicznych - rozkład bawełnianego materiału jest wolniejszy.


Co w glebie piszczy?

Według pomysłodawców projektu, doświadczenie to pozwoli ukazać w najbardziej obrazowy sposób wpływ żyzności gleby na materiał organiczny zakopany w ziemi. Umożliwi również porównanie żyzności gleb w różnych częściach Polski, z gospodarstw konwencjonalnych i tych, stosujących praktyki regeneratywne.

Celem projektu jest także zachęcenie rolników do samodzielnego badania jakości swoich gleb.

A więcej o wpływie gleby na ilość i jakość plonów eksperci i praktycy opowiedzą podczas kongresu "Bio_Reaction", który odbędzie się już 14 czerwca br. w Kórniku k. Poznania. Szczegółowy program i zapisy na bioreaction.pl

oprac. Bartłomiej Czekała
Zdjęcia: Szymon Śliwiński


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)