Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jak wiele można wyczytać z próbek glebowych, zaoszczędzić na nawozach i zwiększyć plony? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Wielu rolników od dawna pobiera i bada próbki glebowe ze swoich pól. Ale niestety wielu także tego nie robi. Dlaczego? Czasem tłumaczą to brakiem czasu, czasem nie widzą takiej konieczności, bo plony są zadawalające, a kodeks dobrych praktyk rolniczych jest zachowywany. Ale to nie tylko oto chodzi, czy się próbki glebowe bada czy też nie. Tu idzie o coś więcej.

Bartłomiej Czekała24 kwietnia 2023, 10:10
Żeby to wyjaśnić zabieramy Was dziś do laboratorium firmy Farmtech w Opolu, gdzie Aleksandra Sosna i Kacper Łata powiedzą nam jak wiele z próbek glebowych możemy wyczytać i jak wiele możemy dzięki temu zyskać.

Dlaczego warto badać próbki glebowe?


Gleba jest podstawowym warsztatem pracy rolnika. Jeżeli jest zadbana, tzn. utrzymana w należytej kulturze rolnej, zbilansowana pod względem zawartości mikro- i makroskładników, ma uregulowane stosunki wodne, odpowiedni poziom pH oraz zawiera mikroorganizmy i próchnicę, to wówczas może się odwdzięczyć plonem. Dlatego warto badać zawartość gleby, a najlepiej jest to robić przed kolejnymi zasiewami, a zatem po żniwach przed zasiewem roślin ozimych oraz późną zimą/wczesną wiosną przed zasiewami roślin jarych.

Precyzja daje najlepsze efekty


Im precyzyjniej pobrana próba glebowa, tym bardziej dokładny jest wynik. Ale nie tylko on jest ważny. Kluczowa jest interpretacja wyników badania i wskazanie konkretnych działań i rozwiązań, które trzeba zrealizować, aby zoptymalizować zawartość gleby w różne składniki, a to będzie się przekładać na plon. Przez wiele lat rolnicy pobierali próbki glebowe metoda tradycyjną, czyli wyznaczali sobie sami punkty, z których mechanicznie pobierali glebę tworząc jedną zbiorczą próbkę dla całej działki rolnej.

Od kilku lat są w tym zakresie lepsze możliwości. Na naszym rynku są firmy specjalizujące się w precyzyjnym pobieraniu prób glebowych i mapowaniu pól przy pomocy GPS. Dzięki tym rozwiązaniom można dokładnie określić jaka jest i na której części danego pola zawartość konkretnych makro- i mikroskładników, zawartość pH czy też próchnicy w glebie. Przechowując te dane i zarządzając nimi w z poziomu systemów, programów i aplikacji do rolnictwa precyzyjnego możemy dostosować nawożenie oraz ochronę roślin na plantacji dostarczając roślinom zawsze tego, czego potrzebują najbardziej. To także świetna okazja by optymalizować koszty ponoszone na produkcję roślinną.

Ekoschematy - szansa na wyższe dopłaty


Badanie próbek glebowych to od tego roku także jeden z wariantów ekoschematu Rolnictwo węglowe. Regularne badanie próbek, wapnowanie pól, opracowanie i dostosowanie planu nawozowego w gospodarstwie, stosowanie polonów i międzyplonów, czy też rozdrabnianie słomy, rozrzucanie obornika i ich mieszanie z glebą - to praktyki, które nie tylko poprawiają kondycję gleby, lecz także dają rolnikowi możliwości uzyskania dopłat bezpośrednich w wysokości zbliżonej do tych z ubiegłych lat. Jeżeli bowiem nie rolnik nie zastosuje na swoich polach żadnego ekoschematu, to otrzyma jedynie dopłaty podstawowe.

Nowe laboratorium Farmtech w Opolu


Pomocne w wykorzystaniu pełnego potencjału plonotwórczego gleby i możliwości uzyskania wyższych dopłat jest korzystanie z usług specjalistów i ekspertów, którzy mogą precyzyjnie pobrać próbki glebowe, szybko je przebadać oraz dokonać interpretacji wyników, które są kluczowe dla optymalizacji plonów i kosztów ponoszonych na uprawę konkretnej rośliny.

W Opolu 25. kwietnia br. odbędzie się uroczyste otwarcie specjalistycznego laboratorium firmy Farmtech, która specjalizuje się w usługach dla rolników skierowanych na odtworzenie potencjału plonotwórczego gleby oraz optymalizacji kosztów ponoszonych na nawożenie i ochronę roślin. Udało nam się odwiedzić to laboratorium z kamerą wcześniej specjalnie dla Was, aby pokazać Wam jak wiele ważnych i ciekawych rzeczy o Waszej glebie możecie się tam dowiedzieć. A naszymi przewodnikami po laboratorium są: Aleksandra Sosna i Kacper Łata z firmy Farmtech.

Zachęcam do obejrzenia reportażu o procesie badania próbek glebowych!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)