Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jak z sukcesem uprawiać boczniaki? O tajnikach opowiadają zapaleni producenci!

Choć wciąż wiele osób jeszcze nie kojarzy boczniaków, mogą być doskonałą alternatywą dla innych grzybów. I co ważne, wartościami odżywczymi biją na głowę "kuzynostwo".

Dominika Mulak30 kwietnia 2022, 10:00
O amatorskiej uprawie boczniaka słyszy się niejednokrotnie. Każdy może kupić kostkę podłoża do swojego gospodarstwa domowego i cieszyć się na co dzień własnymi, świeżymi grzybami. Z kolei towarowych producentów tych grzybów jest jak na lekarstwo, bowiem cały mechanizm ich uprawy nadal jest niemalże tematem tabu. Fakt jest jeden, boczniaki wymagają zaangażowania. Przekonali się o tym państwo Jakóbiakowie z Pomorza, którzy od 18 lat wytrwale i z sukcesem trudnią się produkcją tych grzybów.

Oczekiwania kontra rzeczywistość


– Nieraz przyjeżdżają do nas ludzie, którzy są zainteresowani rozpoczęciem przygody z uprawą boczniaka, a my chętnie dzielimy się wiedzą na ten temat. Większość myśli, że to superbiznes, w który nie trzeba zbytnio ingerować. Wystarczy wstawić podłoże, a grzyby same będą rosły. Jak się okazuje, tak łatwo nie jest – mówi Honorata Jakóbiak i dodaje rozbawiona: – Sama zresztą kiedyś tak myślałam, póki nie zaczęliśmy uprawiać boczniaków. To ciężki kawałek chleba i choć grzyby te z każdym rokiem zyskują na popularności, rynek boczniaka w naszym kraju wciąż jest niszowy.

Skąd w ogóle u Jakóbiaków pomysł, aby wejść w uprawę boczniaka? Jak przebiega cały proces produkcyjny tych grzybów? Zachęcam do obejrzenia reportażu!


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)