Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jak zabezpieczyć zasiewy przed dzikami?

Obrazek

REKLAMA

1 marca 2016, 13:08

Jak zabezpieczyć zasiewy przed dzikami?


Wiosna to czas, kiedy dziki w poszukiwaniu pożywienia będą wychodzić na pola i plądrować świeżo wysiane ziarno. Nawet jeśli koło łowieckie wypłaci odszkodowanie, to zwykle nie pokrywa ono w całości wyrządzonej szkody.  Nie da się też cofnąć czasu, który zostanie stracony w sytuacji, gdy musimy dokonać zasiewu po raz drugi. Warto więc już teraz pomyśleć o zabezpieczeniu upraw przed dziką zwierzyną.


Jednym z najbardziej skutecznych – niestety, wciąż niedocenianym – sposobem zabezpieczenia pól jest ogrodzenie elektryczne. Wielu rolników uważa, że pastuchy są dobre dla bydła, ale nie nadają się dla grubszego zwierza. Takie przekonanie wynika z faktu, że sprzęt najczęściej dobierany jest według ceny, a nie potrzeb i parametrów technicznych.

Wybór najtańszego elektryzatora i drutu nie wystarczy, ponieważ siła uderzenia do odstraszenia dzika, powinna być dużo większa, niż ta stosowana np. w ogrodzeniach dla bydła. Z kolei zastosowanie mocnego elektryzatora z pominięciem starannego wykonania samego ogrodzenia,
czyli zastosowania odpowiednich izolatorów, przewodników także nie załatwia sprawy. Nawet najmocniejszy elektryzator nie spełni swojej funkcji, kiedy będą przebicia na ogrodzeniu.

Skuteczność ogrodzenia gwarantuje jego zaprojektowanie iwykonanie z największą dokładnością, według ściśle określonych zasad.

Ważny jest tutaj dobór elektryzatora o odpowiedniej sile uderzenia, ilość i rodzaj przedników w zależności od tego, z jakimi zwierzętami mamy do czynienia, odpowiednia jakość i ilość słupków, zastosowanie izolatorów i innych elementów, stanowiących w sumie jedną integralną całość.  Trzeba brać pod uwagę wielkość terenu, rodzaj zwierząt, dostępne źródło zasilania,  potrzeby rolnika no i naturalnie kwestie finansowe.

Porównanie kosztów budowy ogrodzenia do wartości ponoszonych przez rolników strat pokazuje, że to jest ekonomicznie uzasadniona inwestycja.

Biorąc pod uwagę ceny za rok 2015 mamy: koszt uprawy kukurydzy z 1 ha na poziomie ok. 2500 zł.  Z takiego areału wychodzi średnio ok. 60 ton kiszonki, której cena rynkowa wynosiła ok. 5000 zł.


 

Strata rolnika w przypadku zniszczenia 1 ha kukurydzy to koszt, który poniósł + utracony zysk czyli 2500 zł, co łącznie stanowi 5000 zł. Koło łowieckie z 1 ha zniszczeń zwracało ok. 2000 zł.

Realna strata rolnika to 3000 zł.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda, gdy rolnik produkuje kiszonkę na potrzeby własnej hodowli np. bydła, musi więc dodatkowo wydać pieniądze na zakup paszy. Jego strata w takiej sytuacja to 5500 zł.

Koszty budowy profesjonalnego ogrodzenia elektrycznego na 1 ha to ok. 3400 zł. Takie ogrodzenie  może być użytkowane latami.  Niektóre jego elementy, takie jak słupki czy drut ze specjalną powłoką antykorozyjną objęte są nawet dziesięcioletnią gwarancją.

Firma Pomelac zachęca do skorzystania z pomocy profesjonalistów w tym zakresie, proponując montaż ogrodzeń elektrycznych. Specjaliści pomagają zaprojektować ogrodzenie i dobrać niezbędne jego elementy. Wycena w oparciu o projekt jest bezpłatna .
                                                                                                                                              REKLAMAWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)