Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jak żniwują politycy i działacze rolni?

31.07.2020

Drukuj

Jak żniwują politycy i działacze rolni?

Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Czytaj bez ograniczeń

Kup dostęp

r e k l a m a

Czas żniw to okres wytężonej pracy dla wielu rolników. Obowiązkom gospodarskim muszą sprostać także politycy i działacze rolniczy. Podpatrzyliśmy, jak sobie z tym radzą. Łatwo nie jest, ale nie ma zmiłuj - prosto z ławy sejmowej czy zza biurka wskakują do ciągnika. I w pole!

"Kończmy głosowanie, bo siano czeka"

Robert Telus, poseł, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, wraz z córką prowadzi 80 ha gospodarstwo w Ostrowie k. Opoczna (woj. łódzkie)

Poseł Telus uprawia groch i owies w systemie ekologicznym. Poza tym wraz z córką prowadzi hodowlę zachowawczą konika polskiego. Obecnie znajduje się w niej 50 sztuk zwierząt.

Poseł Robert Telus zbiera groch

W gospodarstwie Telusów w czasie żniw prace rozpoczynają się bladym świtem. Dziś, podobnie jak wczoraj, zbierany jest groch ekologiczny, uprawiany na 20 ha.

r e k l a m a


- Plony jak na uprawę ekologiczną są całkiem niezłe w tym roku. Sypie ok. 2 tony z ha. Spieszymy się z młóceniem, bo na razie pogoda dopisuje. Oby w weekend się nie popsuła – mówi poseł.
 
Przewodniczący Robert Telus z czteromiesięczną wnuczką Anielką. W żniwach pomaga cała rodzina!


W prace angażuje się cała rodzina, a także sąsiad – Janusz Ciesielski, dyrektor łódzkiego KOWR-u. Bardzo chętnie pomagają również wnuki i zięciowie.


- Mam dwóch wspaniałych zięciów. To chłopaki z miasta, ale wyjątkowo pracowite. We wszystkim mi pomagają, umieją obsłużyć maszyny, nieraz coś naprawią, także jest nas cały sztab do żniwnych prac – mówi przewodniczący.
Groch u posła Telusa sypnął na poziomie 2 t/ha

Poza zbiorem grochu i owsa, poseł Telus musi też znaleźć czas na pokos siana dla koni.

Polecany artykuł

Sylwia Spurek chce zakazu reklam mięsa, mleka i nabiału

- No właśnie tydzień temu, na ostatnim posiedzeniu Sejmu poganiałem kolegów, żebyśmy szybciej zakończyli głosowanie, bo akurat miałem suche siano do koszenia – śmieje się poseł. Ale już całkiem poważnie wyjaśnia, że prosto z Sejmu pojechał do domu i od razu wskoczył na ciągnik.

- Zjeść nawet nie zdążyłem, ale siano skosiłem – mówi poseł.

Przyznaje, że pogodzić rolę posła z pracą na roli nie jest łatwo, ale letnia przerwa w posiedzeniach sejmu pozwala na wykonanie większości obowiązków w gospodarstwie.

U posła Kaczmarczyka żniwuje cała rodzina

Norbert Kaczmarczyk, poseł, przewodniczący rolnego zespołu parlamentarnego, członek sejmowej komisji rolnictwa, współprowadzi 300 ha gospodarstwo rodzinne k. Proszowic (woj. małopolskie)

W rodzinnym gospodarstwie państwa Kaczmarczyków pracują rodzice, brat i babcia posła Kaczmarczyka, a w sezonie pomaga także jego wujek. Dominującą uprawą są zboża i rzepak. Oprócz tego jest soja i kukurydza.

Poseł Norbert Kaczmarczyk dziś zbiera pszenicę

- W tym tygodniu kończymy zbiory rzepaku. Wczoraj pojechaliśmy obejrzeć pszenicę, czy już się nadaje do koszenia. A dziś na pierwszych kawałkach zaczynamy młócić – mówi nam Norbert Kaczmarczyk.U Kaczmarczyków żniwuje cała rodzina

Z plonów jest na razie zadowolony, bo rzepak sypnął w okolicach 4 ton.

- Chociaż były przekropki, to jednak jest susza. Ale nas ratuje dobrej jakości gleba. Mamy tzw. czarnoziem proszowicki, a więc jedną z najlepszych ziemi w Polsce. Dlatego zbiory są przyzwoite – wyjaśnia poseł.

Zarzecki: będę młócił od świtu do nocy

Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, prowadzi 100 ha gospodarstwo w gminie Biała Piska (woj. warmińsko-mazurskie), hoduje bydło

Aktualnie prezes Zarzecki posiada 130 sztuk bydła rasy Limousine. Oprócz tego uprawia, żyto, proso, owies i pszenżyto. I oczywiście na potrzeby zwierząt, ma łąki.

- Właśnie kończę drugi pokos traw, a w tym tygodniu rozpocząłem żniwa żyta. Jest ono uprawiane w systemie ekologicznym, więc plony nie są duże, ale na pewno są lepsze niż rok temu, bo deszcze poprawiły sytuację. Przede mną jeszcze 90 ha do koszenia, więc dziś i przez kilka najbliższych dni będę młócił od świtu do nocy – mówi Zarzecki.

Ale ma problem, bo w tym roku bardzo mocno wyległo mu żyto.

- Takiej skali wyłożenia jeszcze u siebie nie miałem. Zaraz będę oceniał starty, ale jeśli zakład ubezpieczeniowy każe mi czekać dwa czy trzy tygodnie na rzeczoznawcę, to nie będę czekał – wjadę kombajnem. Żal by mi było zmarnować to, co jeszcze można uratować z tego żyta – mówi Zarzecki.

Dlatego zakasał rękawy i dziś od rana „żniwuje”. Chociaż, jak sam przyznaje, ciężko jest pogodzić pracę na roli z funkcją szefa związku, zwłaszcza w okresie żniw.

- Faktycznie, ten okres jest dla mnie najtrudniejszy. Bo z jednej strony czeka kombajn i pole, a z drugiej konieczność uczestnictwa w spotkaniach ważnych dla sektora wołowiny. No ale żniwa nie trwają długo, więc finalnie zawsze jakoś udaje się jedno z drugim połączyć. Chociaż zawsze po drodze jakieś niespodzianki mogą się przydarzyć, na przykład wiecznie psujący się kombajn! Jego naprawa też zabiera mnóstwo czasu – mówi Zarzecki.  I ze śmiechem dodaje, że jego kombajn ma dziwną przypadłość: psuje się tylko w czasie żniw - w pozostałym okresie jego stan jest idealny.

Szmulewicz: cały weekend w pszenicy

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, prowadzi 100 ha gospodarstwo w Święcicach Starych(woj. mazowieckie), hoduje bydło mleczne


Szef samorządu rolniczego też od kilku dni jeździ na kombajnie. Skończył właśnie zbiór rzepaku z 10 hektarów i dziś wjechał w pszenicę.
Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz w trzy dni musi skosić 50 ha pszenicy


- Rzepak sypnął na poziomie 4 ton z ha. Rewelacji nie ma, ale cena rekompensuje niski plon, bo w tej chwili w mojej okolicy jest to 1640 zł/t netto. A teraz z synem zaczęliśmy kosić pszenicę. Mam 50 hektarów tej uprawy, jako materiał kwalifikowany siewny. I muszę to zebrać do poniedziałku, bo centrala tego ode mnie wymaga, więc weekend zapowiada się wyjątkowo pracowicie – mówi Wiktor Szmulewicz.

Poza produkcją roślinną prezes KRIR ma też krowy mleczne.

- Od 30 lat próbuję zlikwidować tę produkcję w moim gospodarstwie, no ale jakoś nie mam serca, by pozbyć się tych krów. Produkcja mleczna w takiej skali jak moja jest nieopłacalna, ale utrzymuję ją z sentymentu i przyzwyczajenia – śmieje się Szmulewicz.

Na urlop w pole

Janusz Ciesielski, dyrektor OT KOWR w Łodzi, prowadzi 200 ha gospodarstwo rodzinne

Dyrektor łódzkiego KOWR wraz z synem postawił na produkcję roślinną. Uprawiają trawę nasienną, rzepak, pszenicę, pszenżyto, groch i kukurydzę.
Dyrektor Janusz Ciesielski spędza urlop na kombajnie

Żeby zebrać plony, wziął dwutygodniowy urlop w pracy.

- Zamiast jechać nad morze, jeżdżę na kombajnie! Żniwa zaczęliśmy trzy tygodnie temu od traw. W czwartek skończyliśmy kosić rzepak. Ale sypnął dość słabo – ok. 3 t/ha. W czasie kwitnienia wiele strąków się nie zawiązało, były puste, stąd niższy plon. Cena wynosi teraz 1600 zł/t netto, więc też bez rewelacji – mówi dyrektor Ciesielski.Dyrektor Janusz Ciesielski pomagał wczoraj w żniwach posłowi Robertowi Telusowi. Teraz liczy na rewanż

Dyrektor OT KOWR dziś zaczął zbiór grochu.

- To zawsze duże wydarzenie w naszym gospodarstwie. Ale i wyzwanie, bo brakuje rąk do pracy. Liczę, że poseł Telus, któremu wczoraj pomagałem w zbiorach grochu, odwdzięczy się i pomoże w żniwach w naszym gospodarstwie. No w końcu, kto zrobi to lepiej niż przewodniczący komisji rolnictwa! – śmieje się Ciesielski.

Przed dyrektorem Ciesielskim jeszcze zbiory zbóż.

- Tak dobrałem uprawy do gospodarstwa, by plonowały w różnym czasie, by tę prace można było rozłożyć – wyjaśnia dyrektor.

Żniwa także w sadzie

Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR, pod Inowrocławiem (woj. kujawsko-pomorskie) na 30 arach prowadzi sad

Swoje żniwa niedługo zaczną sadownicy, a wśród nich dyrektor Marcin Wroński. W jego sadzie znajduje się 140 drzewek owocowych: jabłonie, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele i grusze. Jest nawet leszczyna. Choć to bardziej hobby niż zajęcie zarobkowe, to i tak wymaga pielęgnacji i wielu zabiegów.

Marcin Wroński, zastępca dyrektora KOWR, każdy weekend spędza na pracach w sadzie

- Każdy weekend od marca poświęcam na pracę w sadzie. A jak trzeba w tygodniu wykonać zabieg, bo jakaś choroba zagraża, to po przyjeździe z biura do domu (a mam dwie godziny drogi!), zakasuję rękawy i pryskam. Nie raz kończę zabiegi o 22.00-23.00, a potem parę godzin snu i znów z powrotem do Warszawy. Tak było ostatnio, gdy miałem problem z plamistością liści na wiśniach i czereśniach – mówi dyrektor Wroński. Ale dodaje, że sad to jego pasja, więc jest ważniejszy niż spanie.

Swoje owoce zrywa sam. Większość rozdaje rodzinie i znajomym, część przetwarza na soki lub dżemy, też na własny użytek.


ksz

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody