Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jaka będzie pogoda na wiosnę? Ponad 1000 rolników już to wie!

10.01.2019

Drukuj

Jaka będzie pogoda na wiosnę? Ponad 1000 rolników już to wie!

Artykuł dostępny

Stali uczestnicy seminariów wiedzą, że prognozy te stawia prof. Hansgeorg Schönberger specjalista ds. uprawy, doradca z firmy N.U. Agrar. Jakie są one na ten rok? Na razie tego nie zdradzamy. Możemy jedynie uchylić rąbka tajemnicy i zakomunikować, że będzie to dla produkcji roślinnej dość dobry rok, jak to zwykle ma miejsce po wielkiej suszy. Jest jednak prawdopodobieństwo, że na początku lutego czekają nas silne mrozy (do - 19 st. Celsjusza) i tam, gdzie nie będzie pokrywy śnieżnej oziminy będą zagrożone.

r e k l a m a

Jednak nie tylko informacje pogodynki przyciągają setki słuchaczy nasze seminaria. W tym roku mamy dwa główne tematy przewodnie. Pierwszym jest gleba i jej znaczenie dla stabilności plonowania.

- Dla gleby wbrew wielu poglądom duże znaczenia ma frakcja piasku. Składa się on z krzemianów o twardej i kanciastej strukturze. Dzięki temu gleba utrzymuje stabilność - można na nią wjechać. Pozwala on także na uprawę gleby, gdyż bez niego nie możliwe byłoby zabiegi spulchniania - mówił prof. Schönberger.

Polecany artykuł

Burak rośliną na zmiany klimatu

Jednak dla utrzymania zasobności i gromadzenia wody znaczenie ma frakcja ilasta. Są to drobiny o średnicy poniżej 2 mikrometrów. Ma one jednak mankament - choć bardzo dobrze wiąże wodę, to strasznie trudno ją oddaje. Za gospodarkę wodną a także za nagrzewanie gleby i gospodarkę azotem wpływa frakcja próchnicy. Próchnica pozwala też na łatwiejsze przerastanie gleby przez korzenie.

Kolejnym tematem przewodnim prof. Schönbergera jest uprawa buraka cukrowego. Wielu rolników przed laty zrezygnowało z siewu tej rośliny. Teraz, po uwolnieniu rynku cukru, wracają do tej uprawy. Jednak i dla starych "wyjadaczy" w uprawie buraka  ciekawe jest spojrzenie na jego agrotechnikę specjalisty zza Odry.

W tym roku zaprosiliśmy na nasze seminaria także specjalistkę z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania - dr Zuzannę Sawinską. Pokazuje ona jakie zagrożenia ze strony chorób zbóż czyhają na plantacje w tym roku.

Ze szczegółami zapoznają się już jutro rolnicy z Polski północno-zachodniej podczas ostatniego dnia seminariów jaki będzie miał miejsce w Ostródzie.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Zobacz wideo

Dr Zuzanna Sawinska (UP Poznań) o kondycji ozimin

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii