Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jakie ceny pszenicy i rzepaku? – przetwórcy wyjawiają co będzie do żniw i po żniwach

21.05.2018

Drukuj

Jakie ceny pszenicy i rzepaku? – przetwórcy wyjawiają co będzie do żniw i po żniwach

Artykuł płatny

Od 50 do 70 zł musielibyśmy zejść na tonie pszenicy, gdyby nie było dobrych relacji z lokalnym przetwórstwem i pszenicę trzeba by wywieźć do portów – mówił Mariusz Olejnik na konferencji „O-Polski Rynek Rzepaku i Zbóż” w Prószkowie k Opola. Według ekspertów banku ING w nowy sezon wejdziemy z zapasami 2 mln ton pszenicy w magazynach, choć nie zgadza się z nimi Bożena Pietrzak z firmy Cargill, która zapasy szacuje na ok. 1,6 mln ton. Wprawdzie dynamika eksportu z Polski w ubiegłym sezonie spadła, to w tym roku ma być lepiej. A to za sprawą niskiego kursu złotówki, która sprzyja eksporterom. Według szacunków ING pod koniec roku euro ma kosztować 4,15 zł, zdaniem Cargilla złotówka będzie słabsza.
Na rynkach eksportowych może być trudniej
Nie widzę dobrej perspektywy dla nas jako eksporterów z tego regionu, bo trudno będzie  nam konkurować z pszenicą z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu – gdzie potencjał jeszcze wzrośnie. Wschodnia pszenica rozpycha się na rynkach importerów i wypiera nas z tych rynków, gdzie mogą dostarczyć ziarno taniej – podkreślał Wojciech Bieszczad z Good Mills Polska. Jego zdaniem powinniśmy się zatem wspierać lokalnie i ściślej współpracować, by móc konkurować produktem przetworzonym, a nie surowcem.

Jeśli wpiszemy się w europejski trend, gdzie konsumenci chcą coraz więcej produktów regionalnych, to stworzy się szansa dla rolników i przetwórców z regionu, ale to na razie tylko kilkuprocentowa nisza. Rolnicy są przekonani, że jak tylko przetwórcy będą więcej płacić za konkretne parametry i zagwarantują atrakcyjną cenę, to...

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.

Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:

Pojedynczy artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Miesięczny dostęp
+ e-wydanie

19,90 zł

/ za miesiąc

Zamawiam

Dla prenumeratorów

0,00 zł

Zaloguj się

Mam już prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii