Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jakie wapno wybrać po żniwach? Kiedy wapnowanie może zaszkodzić glebie? Rolniczy Temat, odc. 20

Dobry plon, uzyskamy tylko z zadbanej gleby o prawidłowym pH. Dlatego tak ważne jest wapnowanie. Ale czy rolnik zawsze musi wykonać te zabieg? Kiedy możemy bardziej zaszkodzić glebie niż ją wspomóc? Na te pytania odpowiada Adam Baucza, ekspert z Fundacji Terra Nostra.

Bartłomiej Czekała10 sierpnia 2022, 08:34

Wielu rolników już zakończyło żniwa, a to bardzo dobry czas na wykonanie pierwszego zabiegu wapnowania. Tym bardziej, że część gruntów w kraju posiada niskie pH.

Z drugiej jednak strony z wapnowaniem nie można przesadzić, gdyż możemy doprowadzić do braku równowagi pomiędzy wapnem, a innymi składnikami mineralnymi oraz zaburzyć ich wchłanianie przez rośliny.

Kiedy wapnowanie gleby może pomóc, a kiedy jej zaszkodzić?

Niestety, ale regulując sobie kwasowość, poprawiając ją do tego poziomu, który byśmy chcieli, potrafimy sobie też zaszkodzić, zbyt intensywnym wapnowaniem, nieumiejętnym dobieraniem dawek do tego jaką glebą i jakim polem dysponujemy – tłumaczy Adam Baucza z Fundacji Terra Nostra.
Dlatego równie ważne są badania gleby, o których rozmawialiśmy w 17 odcinku Rolniczego Tematu.

Zapraszam do obejrzenia całego odcinka z poradami dla rolników!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)