Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jesienne wsparcie dla łąk i pastwisk

Obrazek

W tym roku ucierpiały nie tylko towarowe uprawy polowe, takie jak rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki czy zboża, ale niekorzystne warunki pogodowe – zwłaszcza nadmiar wody i chłodna aura – nie sprzyjała rozwojowi roślinności użytków zielonych. Teraz jest najlepszy moment, aby wspomóc je nawozami, zwłaszcza naturalnymi.

dr Maria Walerowska7 października 2017, 16:13

Październik, a także początek listopada, to najlepszy moment na zastosowanie nawozów naturalnych oraz nawożenia fosforowo-potasowego, które także wpływa na polepszenie zimowania roślin na łąkach i pastwiskach. Dawki tych składników przy średniej zasobności gleby wynoszą wówczas około 40–50 kg/ha P2O5 i 40–50 kg/ha K2O. Zwłaszcza korzystnie na przezimowanie roślin wpływa potas, natomiast fosfor wspiera szczególnie rozwój systemu korzeniowego. Przy tym w terminie tym można zastosować całą dawkę fosforu na przyszły okres wegetacyjny, np. w formie superfosfatu.

Należy pamiętać, że nawozy naturalne można stosować na użytkach zielonych do końca listopada. Najbardziej wartościowym jest obornik bydlęcy, zwłaszcza jeśli jest dobrze przefermentowany. Zawiera on średnio ok. 0,5%N, 0,3%  P2O5  0,7% K2O, 0,5% Ca i 0,2% MgO. Optymalną dawką, np. obornika bydlęcego jest 20–30 t/ha. Roślinność łąkowa wykorzysta z takiej ilości ok. 50 kg/ha N, 25 kg/ha  P2O5 i 120 kg/ha K2O.

Obornik jak aspiryna

Nawożenie dobrze przefermentowanym obornikiem uzupełnia niedobór wszystkich składników pokarmowych, wywożonych z łąk niekiedy przez dziesięciolecia. Przyjęło się nawet nazywać coroczne nawożenie NPK pełnym nawożeniem, a to tylko azot, fosfor i potas, a gdzie wapń, magnez, siarka, sód i szereg mikroelementów niezbędnych w kształtowaniu dobrej jakości zbiorowisk łąkowych? W oborniku, szczególnie bydlęcym, są one w ilościach zbliżonych do potrzeb nawozowych roślin i samych przeżuwaczy.

– Dobrze rozdrobniony obornik chroni powierzchniową warstwę gleby łąkowej przed nadmiernym bezproduktywnym parowaniem, a zimą przed przemarzaniem węzłów krzewienia. Moim zdaniem obornik jest niezbędnym elementem renowacji zdegradowanych łąk. Co więcej, nawóz ten jest najlepszym „lekarstwem” na zaniedbane łąki, a nawożąc nim co kilka lat utrzymuje się ich wysoką produkcyjność – mówi prof. Roman Łyszczarz z UTP w Bydgoszczy.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)