Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Jesienne wsparcie dla łąk i pastwisk

07.10.2017

Drukuj

Jesienne wsparcie dla łąk i pastwisk

Artykuł dostępny

Październik, a także początek listopada, to najlepszy moment na zastosowanie nawozów naturalnych oraz nawożenia fosforowo-potasowego, które także wpływa na polepszenie zimowania roślin na łąkach i pastwiskach. Dawki tych składników przy średniej zasobności gleby wynoszą wówczas około 40–50 kg/ha P2O5 i 40–50 kg/ha K2O. Zwłaszcza korzystnie na przezimowanie roślin wpływa potas, natomiast fosfor wspiera szczególnie rozwój systemu korzeniowego. Przy tym w terminie tym można zastosować całą dawkę fosforu na przyszły okres wegetacyjny, np. w formie superfosfatu.

r e k l a m aNależy pamiętać, że nawozy naturalne można stosować na użytkach zielonych do końca listopada. Najbardziej wartościowym jest obornik bydlęcy, zwłaszcza jeśli jest dobrze przefermentowany. Zawiera on średnio ok. 0,5%N, 0,3%  P2O5  0,7% K2O, 0,5% Ca i 0,2% MgO. Optymalną dawką, np. obornika bydlęcego jest 20–30 t/ha. Roślinność łąkowa wykorzysta z takiej ilości ok. 50 kg/ha N, 25 kg/ha  P2O5 i 120 kg/ha K2O.

Obornik jak aspiryna

Nawożenie dobrze przefermentowanym obornikiem uzupełnia niedobór wszystkich składników pokarmowych, wywożonych z łąk niekiedy przez dziesięciolecia. Przyjęło się nawet nazywać coroczne nawożenie NPK pełnym nawożeniem, a to tylko azot, fosfor i potas, a gdzie wapń, magnez, siarka, sód i szereg mikroelementów niezbędnych w kształtowaniu dobrej jakości zbiorowisk łąkowych? W oborniku, szczególnie bydlęcym, są one w ilościach zbliżonych do potrzeb nawozowych roślin i samych przeżuwaczy.

– Dobrze rozdrobniony obornik chroni powierzchniową warstwę gleby łąkowej przed nadmiernym bezproduktywnym parowaniem, a zimą przed przemarzaniem węzłów krzewienia. Moim zdaniem obornik jest niezbędnym elementem renowacji zdegradowanych łąk. Co więcej, nawóz ten jest najlepszym „lekarstwem” na zaniedbane łąki, a nawożąc nim co kilka lat utrzymuje się ich wysoką produkcyjność – mówi prof. Roman Łyszczarz z UTP w Bydgoszczy.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: sytuacja przed żniwami się ustabilizowała

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii