Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jeszcze masz czas na zabieg T3 w pszenicy

Obrazek

Pogoda sprzyja rozwojowi chorób kłosów. Umiarkowanie ciepła pogoda i dość często padające w niektórych rejonach deszcze zwiększą presję fuzariozy kłosów i septoriozy plew.

Jacek Daleszyński28 czerwca 2017, 06:00

Co prawda niestety nie wszędzie padają deszcze. Rolnicy w niektórych częściach Pomorza czy Śląska narzekają na brak opadów. Widać to po roślinach, które zaczęły zwijać liście (kukurydza na Górnym Śląsku) czy po tzw. wypaleniskach w zbożach (Żuławy, kujawsko–pomorskie, wielkopolskie). Tam jednak, gdzie nie wykonano jeszcze zabiegu na kłos i wilgotność powietrza jest większa warto się nad nim zastanowić. Grzyby będą się teraz szybko rozwijać, a zanieczyszczonego mikotoksynami ziarna może nie udać się sprzedać.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim o karencji preparatu. Są takie, dla których nie została ona określona. Większość obowiązuje termin 35 dni od zabiegu do zbioru zboża. Trzeba więc szybko podjąć decyzję i wybrać preparaty. Celową piszę preparaty, bo te jednoskładnikowe najlepiej zastosować w duecie  innymi. Sprawdzi się mieszanina dwóch triazoli, triazol + np. prochloraz. Ostrożnie natomiast należy postępować ze strobilurynami. Choć są popularne to niekoniecznie muszą być skuteczne. Mogą zwalczać niestety zbyt mało gatunków z rodzaju Fusarium, a dodatkowo przedłużają wegetację roślin. To wydłuża okres, kiedy grzyby mogą atakować rośliny (kiedy substancja przestanie działać) i może opóźnić zbiór.

Co na kłos?

Poniżej zestawienie przykładowych preparatów z podaniem ich okresu karencji.
jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)