Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Minister rolnictwa o wiosennych przymrozkach

Obrazek

Ostatnie dni wielu rolnikom dały w kość, bo oprócz szerokiego obszaru Polski wysuszonego na wiór, przez kilka nocy na polach i w sadach pojawiły się przymrozki w newralgicznych okresach wegetacji roślin. 

Dorota Kolasińska10 maja 2019, 17:21

Przymrozki są jednym ze zjawisk przyrodniczych, które mogą rzeczywiście wpływać na plony, a nawet w przypadku wystąpienia drastycznych spadków temperatury w przypadku kwitnienia roślin jagodowych mogą zniszczyć w całości plon – mówił minister J.K. Ardanowski przy okazji konferencji dotyczącej odpadów i wapnowania gleb w Ministerstwie Środowiska.  

W ostatnich dniach w niektórych rejonach Polski pojawiły się przymrozki. Rolnicy mają dodatkowy problem – to czego nie wysuszyło, to w niektórych miejscach niestety wymroziło… żeby to ocenić potrzebni są eksperci.

– Efekty przymrozków (przyp. red.) są widoczne na roślinach i to sprawdzałem u różnego rodzaju ekspertów. Nie ma możliwości ocenienia natychmiast czy wpływ niskiej temperatury przełożył się na uszkodzenie rośliny – podkreślił szef resortu rolnictwa. 

Minister Ardanowski uważa, że w przypadku kukurydzy podczas wschodów, stożek wzrostu jest pod ziemią i niskie temperatury na powierzchni ziemi nie wpływają w żaden sposób (czy bardzo minimalny, jak dodał) na kondycję rośliny… Natomiast jeśli chodzi o zboża, to węzeł krzewienia u zbóż jest pod ziemią i również na niego niskie temperatury nie mają wpływu… 

– Najbardziej jest to problem dla truskawek, roślin jagodowych i kwitnących sadów. Sprawy analizujemy, mamy pewne wypracowane procedury. Jeżeli gdzieś występują na znacznym terenie szkody związane ze zjawiskami przyrodniczymi w rolnictwie – wymarznięcia, nadmierne opady, gradobicia, susza i przymrozki, wtedy wojewodowie są o tym informowani przez zainteresowanych. W zależności od oceny sytuacji wojewodowie powołują komisje, które mają ocenić na terenie jaki jest stan szkód wyrządzonych przez to zjawisko przyrodnicze i po weryfikacji w Ministerstwie są uruchamiane odpowiednie środki – tłumaczył zasady oceny i weryfikacji szkód minister Ardanowski, który dodał, że ma nadzieję, że „przymrozki jakichś wielkich strat nie spowodowały, ale podobnie jak w przypadku suszy sprawę monitorujemy i dopiero za kilka dni odpowiedni eksperci i placówki naukowe będą mogły stwierdzić czy kilkugodzinne spadki temperatury w ciągu kilku nocy mogły uszkodzić te rośliny”. 

dkol
Fot. Jan BebaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)